Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Na dnu mora pronašli pilota koji je nestao prije 75 godina? (VIDEO)

Preuzmite sliku

Na morskom dnu, nedaleko od obale Korzike, francuski ronioci oprezno pretražuju ostatke američkog borbenog aviona P-47 Thunderbolt, srušenog u posljednjim mjesecima Drugog svjetskog rata. Tijelo pilota nikada nije pronađeno.

Otkriven je krajem 80-tih, a fotografije ostataka borbenog aviona i oznake privukle su pažnju američkih agencija koje traže ratne zarobljenike i vojnike nestale u akciji. Nekih tridesetak metara dalje, na morskom dnu pronađen je još jedan P-47, no njegov pilot uspio je na vrijeme iskočiti iz pogođenog aviona, piše AFP.

Američka agencija DPPA (US Defence POW/MIA Accounting Agency) zadužena za traženje nestalih, u saradnji s deset francuskih ronilaca posljednjih sedam dana pregledavala je olupinu, a prema svemu sudeći, istražitelji su korak bliže ispunjenju obećanja američke vojske – pronaći sve nestale žrtve rata, bez obzira koliko dugo trajalo.

Nestali u Drugom svjetskom ratu
Prema procjenama agencije, posmrtni ostaci oko 83.000 zarobljenika i poginulih u ratnim zbivanjima tokom Drugog svjetskog rata još uvijek nisu pronađeni, a od te brojke, za oko 27.500 ljudi sumnja se da su nestali u Mediteranu. U agenciji smatraju da bi od toliko nestalih mogli pronaći ostatke barem oko 8 tisuća vojnika, a u te svrhe odobren im je godišnji budžet od oko 150 milijuna dolara, prenose 24sata.hr.

– To je pitanje časti za američke oružane snage: nikoga ne ostavljaš na bojištu. To je obećanje kojeg se držimo, čak i danas, 75 godina kasnije, izjavio je Simon Hankinson, američki konzul u Marseilleu.

Prve arheološke pretrage počele su 2014. godine, no organizacija ovakve vrste istraživanja morskog dna može potrajati i nekoliko godina.

Mjesto na kojem je pronađen avion, na dubini od oko 18 metara i otprilike 40 kilometara udaljen od grada Basile, podijeljeno je na zone pretrage koje su ograđene žicom. Iz dubine od oko 18 metara, ronioci su velikim cijevima usisavali sve što su pronašli i izvlačili u veliki metalni spremnik.

– Pronađeni materijal prosijavamo i ručno pregledavamo, a sve što bi moglo biti potencijalni dokaz odvaja se i podvrgava još temeljitijem pregledu u kojem tražimo serijske brojeve, objasnio je inženjer američke vojske Ezra Swanson.

Pronađene ostatke, uključujući kosti, ručni sat ili dijelove identifikacijske oznake šalju u laboratorij agencije u kojem se provodi DNK analiza nađenih uzoraka.

Pokop u Arlingtonu
– Slično policijskoj istrazi. Riječ je o dokaznom materijalu, pa ga čuvamo dok ne riješimo slučaj, objasnio je arheolog agencije Peter Bojakowski.

– Pronašli smo mnogo toga, kako se čini, dovoljno je materijala za identifikaciju pilota. Ali pronađeni uzorci prvo moraju proći DNK testove, objasnio je.

Ako su rezultati testova potvrde identitet žrtve, ostaci će se pokopati u skladu s željama njegove porodice, na groblju u Arlingtonu, u blizini Washingtona ili na jednom od desetak američkih groblja na području Francuske.

– Pronalasci posmrtnih ostataka nekoga ko je preminuo prije 75 godina često su uznemirujuće za rođake nestalih… Ali tako barem znaju što se dogodilo s članovima njihove porodice, zaključio je Hankinson. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,