Četvrtak, 18. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Lekcija svijetu: Kako Afrika stvara plodnu zemlju bez vještačkih đubriva

Preuzmite sliku

Arheolozi su sasvim slučajno naletjeli na do sada nepoznatu poljoprivrednu praksu koja se već generacijama prenosi sa koljena na koljeno. Evo kako funkcioniše…

Stotinama godina, veliki dijelovi sub-saharske Afrike imaju problem sa neplodnom zemljom. Klimatski uslovi, nemiri i požari učinili su velike površine zemljišta neupotrebljivim.

Ipak, u Gvineji i šumama Zapadne Afrike, krije se priča o obogaćivanju zemlje prirodnim tehnikama, bez potrebe za vještačkim đubrivima.

  • afrika-farmeri-zemljiste
  • James Faihead, profesor socijalne antropologije na Univerzitetu u Sussexu, godinama je istraživao naselja u šumama ovog regiona. Otkrio je da se veliki broj napuštenih sela nalazi ispod usjeva, što inače nije uobičajeno.

    Fairhead se zapitao zašto se to dešava. U literaturi nije pronašao ništa slično dok nije slučajno nabasao na otkriće sličnog poboljšanja zemljišta i to u Amazonu prije 5.000 godina.

    Analizirajući zemljište u Liberiji i Gani, Fairhead je otkrio da zemlja na lokalitetima nekadašnjih naselja ima do 3 puta više organskog ugljenika i čak 26 puta više pirogenog ugljenika nego okolno zemljište.

    Ispostavilo se da mještani znaju da su ostaci naselja bogati ljudskim i životinjskim izmetom i drugim organskim materijama. Kako bi dalje poboljšali zemlju, farmeri drže stoku i živinu na određenim mjestima, gdje poslije donose ostatke hrane, ulja, kostiju i palminog lišća kako bi ih spalili i tako stvorili od neplodne tešku tamnu zemlju bogatu mineralima. (newsweek.rs)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje