Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Katar odbacio zahtjeve: Odlučno protiv zatvaranja Al Jazeere

Preuzmite sliku

Katar je odbacio popis zahtjeva zemalja koje su uvele blokadu kao nerazumne i neostvarive.

Iz katarske vlade poručuju kako sankcije nemaju nikakve veze s borbom protiv terorizma, već s ograničavanjem suvereniteta Katara i preuzimanjem kontrole nad katarskom vanjskom politikom.

Službena Doha razmatra popis od 13 zahtjeva i priprema službeni odgovor koji će uputiti Kuvajtu, koji je preuzeo ulogu medijatora u tekućoj zaljevskoj krizi. Zahtjevi su, među ostalim, smanjivanje obima diplomatskih veza s Iranom i zatvaranje Al Jazeere.

Zahtjev da Katar zatvori Al Jazeeru izazvao je oštre osude brojnih novinara. Iz mreže poručuju kako zahtjev neće utjecati na rad medijske kuće.

Odlučno protiv zatvaranja Al Jazeere
Na početku diplomatske krize između Katara i tri članice Vijeća za suradnju zemalja Zaljeva, pojedini stručnjaci su izjavili da cilj blokade nije toliko prekid navodne podrške Dohe teroristima, koliko zatvaranje Al Jazeere.

I u zahtjevima Rijada, čije ispunjavanje traži kako bi kriza bila okončana, jeste i zatvaranje Al Jazeere. Iz Al Jazeere taj zahtjev odlučno odbijaju.

“Nastavit ćemo obavljati svoj posao kao novinari i izvještavati iz cijelog svijeta. Pozivamo sve vlade da poštuju medijske slobode. Nadamo se da će nas u tome i druge medijske kuće podržati i stati uz nas u obrani medijskih sloboda”, rekao je Giles Trendle, v.d. direktor Al Jazeere English.

Zemljama koje vrše pritisak na Katar nije se sviđalo izvještavanje Al Jazeere o ustancima širom Bliskog istoka, koji su počeli 2011.

Najpoznatiji slučaj je hapšenje i zatvaranje trojice novinara Al Jazeere English u Egiptu 2014. godine, pod neistinitim optužbama da podržavaju organizaciju Muslimanska braća.

Napad na slobodu govora
Aktivisti smatraju zahtjev Saudijske Arabije napadom na slobodu govora.

“Mislim da bismo svi – kada vidimo koordinirane pokušaje skupine zemalja da spriječe ljude da dobijaju vijesti, cenzurisanje web stranica, televizijskih i informativnih kuća – trebali biti duboko uznemireni. Pravo na informiranje, bez obzira na granice, ljudsko je pravo zaštićeno međunarodnim zakonima”, ukazuje Courtney Radsch iz Odbora za zaštitu novinara.

Dužnosnici Ujedinjenih Naroda oprezno su reagirali na zahtjeve.

“S dubokom zabrinutošću nastavljamo pratiti situaciju. Upoznati smo s informacijama o zahtjevima upućenih Kataru, ali ne možemo ih detaljno komentirati, niti potvrditi postojanje popisa. Nadamo se da će kriza biti riješena dijalogom. Spremni smo u tome pomoći ako se to bude tražilo od nas, a svaka rezolucija ili osnova za raspravu trebala bi biti u skladu s međunarodnim pravom. To uključuje ljudska prava i međunarodno humanitarno pravo, te Povelju UN-a, jer su sve zemlje umiješane u spor članice UN-a”, rekla je Eri Kaneko, glasnogovornica glavnog tajnika UN-a.

“Mogli biste se zapitati zašto Vijeće sigurnosti do sada ništa nije poduzelo u vezi s ovom krizom. Nekoliko diplomata reklo je za Al Jazeeru da Kuvajtu žele dati vremena i prostora da pregovorima okonča krizu. Dodaju da bi uplitanje Vijeća sigurnosti samo pojačalo tenzije, što nitko ne želi”, javila je Al Jazeerina reporterka Rosiland Jordan.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,