Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Jordan: Majstor pravi umjetnička djela od drveta masline već 32 godine

Preuzmite sliku

Jordanac Iyad Sakr predanim radom svakom komadu maslinovog drveta do kojeg dođe, daje novi “život” pretvarajući ga u istinsko umjetničko djelo.

Sakr (53) u svojoj radionici od nekoliko kvadratnih metara smještenoj u Ammanu, u Jordanu, obrađuje drvo masline i na taj način ne samo da stvara umjetnička djela, nego i prehranjuje porodicu.

Govorio je o izazovima ovog posla kojeg obavlja 32 godine.

Zanat kojem prijeti nestanak 

Jordanski majstor počeo je raditi 1989. godine u radionici nedaleko od antikvarnice. Do 2005. godine, imao je tim od 14 ljudi, ali je zbog politike tadašnjih vlasti ostao sam.

“Ovaj zanat na ovom području postoji duže od 200 godina. Ne samo da donosi finansijsku korist za stanovništvo, nego i omogućava zaštitu kulturnog nasljeđa. Ovdje se koriste materijali dobiveni od obrađenog drveta”, kazao je Sakr.

  • Kaže kako je ranije radio sa 75 tona maslinovog drveta godišnje, a sad s otprilike dvije tone.

    “Ovo je zanat koji zahtijeva estetiku i odnosi se na šire tržište, ali mu prijeti nestanak. Trenutno je samo nekoliko ljudi u zemlji koji se bave ovim poslom. Ipak, uprkos svemu, volim ovaj posao i neću ga napustiti”, rekao je Sakr.

    Mjesečno napravi od 400 do 500 predmeta.

    “Pravim razne proizvode među kojima su oni na kojima su ispisani ajeti (odlomci iz svete knjige muslimana Kur'ana, op.a.), kuhinjski predmeti, privjesci za ključeve, tespihi, ali i ukrasi”, rekao je Sakr.

    Posebno mjesto u njegovim radovima zauzima deva.

  • “Deva je jedna od osnovnih figura onih koji se bave ovim poslom. To je ujedno i životinja koja se najviše uzgaja na ovim prostorima. Ovi proizvodi ne samo da su ukras u kućama, nego i pokazuju jednostavnost života naših predaka”, kazao je Sakr.

    Smanjena prodaja

    Sakr je pojasnio proces obrade drveta masline te dodao kako koristi mnoge alate da bi komad drveta bio dobar za dalji rad.

    Interesovanje za njegove proizvode pokazuju mušterije iz Jordana, ali i strani posjetioci.

    Ipak, prodaja je značajno manja nego ranije.

    Cijena se mijenja na osnovu dimenzija predmeta. Proizvodi se mogu kupiti za jedan jordanski dinar (oko 2 KM) do 15 dinara (oko 36 KM). (AA)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , ,