Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Izbor najboljeg sportiste BiH 2016. godine: Laureati Mirsad Terzić i Ivona Ćavar

Preuzmite sliku

Rukometaš Mirsad Terzić i karatistkinja Ivona Ćavar najbolji su sportisti Bosne i Hercegovine za 2016. godinu, odlučio je stručni žiri Izbora najboljeg sportiste BiH u organizaciji “Nezavisnih novina” i Radio-televizije BiH, javlja Anadolu Agency (AA).

Svečana dodjela priznanja u 12 kategorija održana je večeras u Sarajevu, uz prisustvo mnogobrojnih uglednih sportista, bivših i sadašnjih sportskih radnika i javnih ličnosti. I ove godine manifestacija je održana pod pokroviteljstvom Predsjedništva BiH, uz partnerstvo Olimpijskog komiteta BiH i podršku Ministarstva civilnih poslova BiH.

Terzić, koji je jedan od najboljih odbrambenih rukometaša svijeta, u 2016. godini je s mađarskim Veszpremom pokupio gotovo sve trofeje. Osvojili su duplu krunu u Mađarskoj, a zatim i odbranili naslov u sve jačoj regionalnoj SEHA ligi. U finalu je pobijeđen Vardar sa 28:26. Pravo je čudo kako se bh. rukometaš ove godine nije popeo i na krov Evrope. Njegov tim je dominirao u finalu protiv poljskih Vive Kielcea, imao velikih devet razlike petnaestak minuta do kraja, ali je ipak poražen. Popularni Terza ujedno je i rekorder po broju nastupa za reprezentaciju BiH, za koju je debitovao s 18 godina. Sa “zmajevima” je prošle godine izborio prvi plasman na Svjetsko prvenstvo u Kataru.

Zbog klupskih obaveza, Terzić nije lično preuzeo nagradu, ali se bh. javnosti obratio putem video poruke. Nagradu koju je uručio Mladen Ivanić, predsjedavajući Predsjedništva BiH preuzela je Dinka, supruga Mirsada Terzića.

“U ovom velikom danu za mene, moju porodicu i za sve ljude koji su me podržavali svih ovih godina, osjećanja su mi pomiješana. Ponosan sam i sretan zbog velikog priznanje koje sam dobio na uglednoj manifestaciji u organizaciji ‘Nezavisnih novina’ i Radio televizije BiH, ali sam istovremeno i tužan što zbog klupskih obaveza nisam bio u mogućnosti da lično preuzmem nagradu i prisustvujem ovom značajnom događaju. Ova nagrada sigurno je najbitniji momenat u mojoj karijeri. Svi mi sportisti radimo, treniramo i nastojimo zabilježiti što bolje rezultate. To je način života sportista, lijepo je znati da to neko prati, a poseban je osjećaj kad vas neko i nagradi za trud i zalaganje. Ova nagrada je kruna višegodišnjeg angažmana u svim klubovima u kojima sam igrao i naravno u reprezentaciji BiH i nadam se da će biti i svojevrsna poruka mladima da uspjeh nije lak, ali je ipak dostižan”, poručio je Terzić, kojem su najveći konkurenti za ovu nagradu bili karatista Meris Muhović i teniser Damir Džumhur.

Ivona Ćavar je članica Sveučilišnog karate kluba Neretva, a vrhunac karijere doživjela je ove godine kada je na Svjetskom prvenstvu u austrijskom Lincu osvojila bronzanu medalju, što je jedan od najvećih uspjeha bh. sporta u 2016. Da će ovo biti njena godina najavila je osvajanjem prvog mjesta na Evropskim univerzitetskim igrama u Zagrebu, na Svjetskom kupu mladih u Umagu okitila se srebrnom medaljom, a na Zagreb kupu zlatom. Ćavar je nagradu uručio Žarko Varajić, osvajač olimpijskog srebra, evropskog zlata, košarkaš koji je sa sarajevskom Bosnom pokorio Evropu i predsjednik ovogodišnjeg žirija.

“Velika je čast i zadovoljstvo da ove godine zauzmem glavno mjesto za najbolju sportašicu BiH. Osjećam veliko zadovoljstvo konkurirati ovim velikim imenima, izvrsnim sportašima i olimpijcima. Iza mene je jedna uspješna godina. Početak je bio trnovit i nije išlo u smjeru kojem sam planirala, no želja za medaljom je bila veća. Ime BiH se pročulo u svijetu, i konkurira svjetskim velesilama. Karate je od olimpijskih igara u Riju postao olimpijski sport, stoga se iskreno nadam plasmanu na igre u Tokiju 2020. godine. Zahvaljujem se roditeljima, obitelji, treneru i klubu bez kojih ovaj uspjeh ne bi bio moguć, te članovima žirija za prepoznati uspjeh, kao i organizatorima”, rekla je Ćavar koja je u konkurenciji bila zajedno sa džudistkinjom Larisom Cerić i takmičarkom u streljaštvu Tatjanom Đekanović.

Na svečanoj manifestaciji su dodijeljene nagrade u ukupno 12 kategorija. Epitet najbolje ekipe ponijela je Dejvis kup reprezentacija BiH koja je izborila plasman u Prvu grupu Evroafričke zone, a nagrada za najboljeg trenera zasluženo je otišla u ruke Samire Hurem, šefa stručnog štaba SFK 2000 sa kojim je u najkvalitetnijem klupskom takmičenju, Ligi šampiona, po treći put stigla do šesnaestine finala.

Nagrade za najperspektivniju sportistkinju i najperspektivnijeg sportistu otišle su u ruke košarkašice Melise Brčaninović i džudiste Tonija Miletića. Stručni žiri je nagradu za fair-play dodijelio karatistkinji Tanji Umićević koja je ovo priznanje zaslužila jer je svoje mjesto na Evropskom prvenstvu prepustila mlađoj kolegici, perspektivnoj Mirnesi Bektaš.

Slobodanu Grahovcu, selektor prve vaterpolo reprezentacije BiH dodijeljena nagrada za razvoj sporta. Nagrade za životno djelo dodijeljene su Mirsadu Đonlagiću i Nenadu Maloviću.

Titulu najtrofejnije bh. ekipe već godinama zasluženo nosi reprezentacija BiH u sjedećoj odbojci kojoj je pripala nagrada za najbolju ekipu u sportu za invalide. Bh. momci su ove godine na Paraolimpijskim igrama u Brazilu osvojili srebrnu medalju, a svoj udio u tome je imao i Dževad Hamzić koji je dobio nagradu za najboljeg sportistu u sportu za invalide. Nagradu čitalaca dobio je teniser Damir Džumhur.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , , ,