Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Hakeri iz Sjeverne Koreje ukrali 1,2 milijarde dolara: Nuklearni program uz pomoć cyber kriminala

Preuzmite sliku

Sjeverna Koreja finansira sopstveni nuklearni program putem organizovanog cyber kriminala, saopštile su UN. Kaže se da je u proteklih šest godina ukradeno 1,2 milijarde dolara.

Nuklearno oružje bi Sjevernoj Koreji trebalo da posluži kao sredstvo za zastrašivanje Zapada. Uvijek iznova se testiraju oružani sistemi. Proteklu godinu obilježila su različita lansiranja raketa pod vođstvom Kima Jonga Una. Interni izvještaj Ujedinjenih nacija sada pokazuje kako se taj poduhvat finansira – naime kroz hakerske pljačkaške pohode i sajber napade.

  • Ovo pokazuje „da je 2022. bila rekordna godina za krađu virtuelne imovine u Sjevernoj Koreji“, prema ranije povjerljivom ekspertskom izvještaju UN, u koji je njemačka novinska agencija dpa ​​imala uvid. Procjenjuje se da su vladini hakeri u proteklih šest godina ukrali do 1,2 milijarde dolara. Novac, koji se često anonimno ulagao u kriptovalute, koristi ova zemlja, koja je pod velikim sankcijama, za finansiranje svog nuklearnog i raketnog programa.

    Sjeverna Koreja ubrzava program nuklearnog naoružanja

    U međuvremenu, eksperti UN vide značajno ubrzanje u Pjongjangovom programu nuklearnog naoružanja. Zalihe uskladištenog uranijuma bi trebalo da se povećavaju, kaže se u izvještaju. Ranije ove godine, Kim je najavio veoma brzo povećanje nuklearnog arsenala svoje zemlje, dodatno zaoštravajući tenzije na Korejskom poluostrvu.

    UN su prošle godine izvjestile da se Sjeverna Koreja još od 2017. godine priprema za svoju prvu nuklearnu probu. Nedavno su nastavljeni građevinski radovi u podzemnom postrojenju za nuklearno testiranje Punggie-ri na sjeveru zemlje. Prema izvještaju UN, Pjongjang je 2022. godine ispalio najmanje 73 balističke rakete kršeći tako rezolucije Savjeta bezbjednosti UN, od čega 42 u posljednja četiri mjeseca ove godine. Među njima je bio i test novog tipa rakete na čvrsto gorivo.

    Hakersko udruženje postupa pametno

    Za kibernetičke napade Sjeverne Koreje okrivljuju se, između ostalog, državna hakerska grupa Lazarus i njene podgrupe. Ujedinjene nacije su primjetile sve sofisticiranije napade ransomvera (engl. ucjenjivačkih softvera) i hakove usmjerene na tržišta kriptovaluta. U takozvanim napadima ransomvera, napadači prodiru u sisteme, preuzimaju kontrolu i zaključavaju žrtve. Podaci su obično šifrovani i dostupni su tek nakon plaćanja otkupnine.

    Prema izvještaju UN, još jedna prevara koju koriste hakeri je da zaraze određene organizacije aktivne u kripto biznisu malverom (štetnim softverom) kako bi mogli da presretnu transfere novca. „Pored toga, kao dio kampanje, hakerska grupa je registrovala lažne domene koji imitiraju poznate banke i kompanije rizičnog kapitala“, navodi se.

    Sjeverna Koreja takođe pokušava da ukrade NFT-ove („Non-Fungible Tokens“) putem takozvanih phishing napada (mrežna krađa identiteta). NFT-ovi su jedinstvena digitalna imovinska vrijednost. Mogu se koristiti za identifikaciju digitalizovanog sadržaja kao što su umjetnost ili muzička djela kao originala i razjašnjavanje vlasništva. Vrijednost pojedinačnih NFT-ova je ponekad u milionima.

  • Sjeverna Koreja se oslanja na zastrašivanje

    Raketnim testovima i svojim nuklearnim programom Kim Jong Un želi da pojača pritisak na svjetsku zajednicu da ukine sankcije njegovoj zemlji. Istovremeno, diplomatski odnosi sa Sjedinjenim Državama su prekinuti od Kimovog neuspjelog drugog samita sa bivšim predsjednikom SAD Donaldom Trampom 2019.

    SAD-u u maju nije uspjelo da u Savjetu bezbjednosti UN progura rezoluciju o strožim međunarodnim sankcijama Pjongjangu. Rusija i Kina stavile su veto na glasanje u New Yorku. (DW)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje