Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

U crnogorskim udžbenicima istorije se ne govori o Srebrenici

Preuzmite sliku

Nevladina organizacija Centar za građansko obrazovanje (CGO) povodom 11.jula, Dana sjećanja na genocid u Srebrenci, odala je poštovanje žrtvama genocida i ukazala da u crnogorskim udžbenicima istorije nema informacija o ovom događaju, javlja Anadolu Agency (AA).

Iz ove organizacije je saopšteno da obrazovni sistem mora budućim generacijama pružiti činjenice o zločinima iz novije prošlosti regiona.

“Postjugoslovenska društva se moraju prema žrtvama Srebrenice, kao i njihovim porodicama, odnositi s dužnom moralnom i zakonskom obavezom te tako doprinositi i izgradnji kulture pomirenja, tolerancije i mira. Genocid u Srebrenici predstavlja primjer najmasovnijeg zločina izvršenog na tlu Evrope poslije Drugog svjetskog rata, kada su pripadnici vojske bosanskih Srba od 11. do 19. jula 1995. godine sistematski ubili najmanje 7.800 nenaoružanih Bošnjaka starosti od 14 do 70 godina. Zločini koji su u julu 1995. godine počinjeni u Srebrenici bili su predmet devet suđenja pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju”, podsjećaju iz CGO-a.

Oni navode da je njihova studija “Što skrivaju i otkrivaju crnogorski udžbenici o savremenoj istoriji Crne Gore?”, ukazala da se takva pitanja zataškavaju i da generacije učenika i studenata izlaze iz formalnog obrazovnog sistema bez adekvatnog znanja o onome što se ne tako davno dešavalo u Crnoj Gori i regionu.

“Na Filozofskom fakultetu Univerziteta Crne Gore, koji između ostalih obrazuje buduće učitelje i profesore istorije, planom rada Istorija Jugoslavije II predviđeno je da se u posljednjoj radnoj sedmici obrađuje raspad Jugoslavije i to samo do 1992. godine, dok rat u cjelosti, s posebnim osvrtom na Srebrenicu i druge strašne zločine, ostaju potpuno zanemareni. Studenti koji su bili obuhvaćeni istraživanjem, sprovedenim na tri fakultetske jedinice Univerziteta Crne Gore, Srebrenicu većinski označavaju kao ꞌgenocidꞌ, ꞌgenocid nad muslimanskim stanovništvomꞌ, ꞌzločin protiv čovječnostiꞌ, ꞌmasakrꞌ, ꞌratni zločinꞌ, ꞌnajveći zločin nakon Drugog svjetskog rataꞌ, ocjenjujući da “najveću odgovornost za takav zločin snosi srpski narod”, saopšteno je iz CGO-a.

Zato poručuju da postjugoslovenska društva, institucije sistema, a posebno obrazovne institucije, treba da doprinesu “pamćenju strašnog zločina u Srebrenici”, ali i svih zločina koji su se desili nad nedužnim civilima, na teritoriji bivše Jugoslavije u periodu od 1991. do 2001. godine.

“I da zajedničkim snagama, kroz regionalnu saradnju i kvalitetan obrazovni sistem, rade na razvijanju kulture sjećanja i poštovanja, priznanja i suosjećanja sa svim žrtvama, kako bi se doprinijelo pomirenju u regionu. Na tome već godinama insistiraju organizacije civilnog društva u Crnoj Gori i regionu, koje su do sada formirale najširu regionalnu koaliciju koja se zalaže za osnivanje REKOM-a”, navedeno je u saopštenju ove organizacije. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,