Utorak, 16. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Tuš vara i u Sloveniji: Sve robne marke preselio u Hong Kong

Preuzmite sliku

Slovenski Tuš je prošle godine u Hong Kongu, nekadašnjoj britanskoj koloniji u Kini, osnovao tvrtku, na koju je prenio marke trgovačkog lanca Engrotuš, uključujući i ključnu marku Tuš.

Time je u nevolju doveo banke koje su ga uprkos nekoliko godina prezaduženosti održavale u životu i buduće vlasnike trgovina, kojima će banke prodavati udjele, piše slovenski portal Siol.net.

Banke povjerioci počele su prošle jeseni prodavati 300 miliona eura potraživanja Tuš grupe. Treći po veličini slovenski trgovački lanac je obećavao novi početak – sa zdravim finansijskim temeljima i novim vlasnikom, koji bi se pojavio pretvaranjem potraživanja u dionice. No, ti planovi nisu bili po volji Mirka Tuša, „oca” Tuš Grupe, koji je kompaniju doveo do ruba opstanka.

U novembru prošle godine, ubrzo nakon početka prodaje potraživanja, odlučio se za novi manevar. Robne marke Engrotuša, koje su od 2011. godine u vlasništvu Mirka i Tanje Tuš, prenosi na društvo Tuš Global Group iz Hong Konga, prenosi Indikator.

Ko je vlasnik ovog društva ne može se potvrditi, a najvjerovatnije je Mirko Tuš. S obzirom da je tvrtka registrirana u lokalnom registru maja prošle godine, može se pretpostaviti da je osnovana upravo zato da Tuš na nju prenese robne marke, navodi Siol.net.

Time je Mirko Tuš dobio u ruke polugu, koja novom vlasniku Tuš Grupe može uzrokovati značajne poteškoće. Vlasništvo robnih marki mu omogućava da novom vlasniku zabrani upotrebu robne marke Tuš, od njega zahtijeva visoku naknadu ili odštetu za njihovo korištenje ili da postavlja različite zahtjeve: suvlasnički udio ili da ostane na poziciji direktora. Koliko Engrotuš mora plaćati u Hong Kongu za korištenje zaštitnih znakova, uključujući i D * NAR, Tušov Chef Max, nije jasno.

To nije jedini način na koji će Tuš preusmjeravati dio novčanog toka od Engrotuša. U Hong Kongu Tuš odranije ima nekoliko tvrtki preko kojih uvozi neprehrambene proizvode. Riječ je o proizvodima iz različitih programa koje uvozi iz Kine, pri čemu bi na njegovim preduzećima iz Hong Konga ostajao dio marži.

Tuš je u BiH poznat po aferi iz 2015. godine koja je u crno zavila brojne bh. kompanije. Tuš je još 2009. godine osnovao firmu Tuš Trade koja se bavila samo trgovinom, a koja je sa naprasnim povlačenjem ovog trgovačkog lanca iz BiH otišla u stečaj. Na “Tušu” je ostala sva vrijedna imovina, dok je 75 miliona KM prijavljenih potraživanja od firme Tuš Trade, među kojima i ona koja potražuju stotine bh. dobavljača, ostalo bez mogućnosti naplate. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,