Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Objavljeni rezultati nalaza obdukcije: Da je bio hospitaliziran, Matijanić bi imao šanse preživjeti

Preuzmite sliku

Objavljen je sadržaj nalaza obdukcije hrvatskog novinara Vladimira Matijanića koji je nedavno preminuo usljed zaraze korona virusom.

Na temelju tog nalaza i svih drugih informacija koje imamo te konzultacija s njegovom partnericom, Andreom Topić, stručnjaci s kojima smo razgovarali došli su do zaključka koji je najvjerovatniji uzrok Matijanićeve smrti, piše Index.hr

Važno je istaknuti da će trebati pričekati histološki nalaz te možda i neke druge nalaze kako bi se doznalo još više detalja oko razvoja njegove bolesti odnosno toga koliko prije smrti su se neke stvari razvile, no nakon svega može se reći da bi Matijanić imao šanse da je na samom početku infekcije bio hospitaliziran i pod stalnim nadzorom ili da je dobio lijek. Kod kuće nikakvu šansu nije imao te je preminuo 5. augusta u popodnevnim satima.

Nalaz je pokazao da je Matijanić imao covid-19 i teški oblik upale pluća, koja je bila posljedica zaraze koronavirusom, tzv. obostranu intersticijsku upalu pluća.

Istovremeno je s covidom-19 došlo do upale srčanog mišića, što je dovelo do toga da srce nije moglo obavljati svoju funkciju. Laički rečeno, nije moglo pumpati krv, što je vjerovatno bio uzrok značajne onemoćalosti na koju se žalio u telefonskom razgovoru s medicinskim djelatnicima. Podsjetimo, Matijanić je govorio da se osjeća toliko umorno i iscrpljeno da ne može hodati, čak ni do zahoda, no niko od medicinskih djelatnika uprkos tome nije smatrao potrebnim Matijanića hospitalizirati.

Stručnjaci tumače da postoji nešto što se zove NYHA Score, jednostavna skala koja se koristi kod zatajenja srca i ide od 1 do 4. Na toj skali Matijanić je u tom trenutku vjerojatno bio na 3. Činjenice da čovjek ne može hodati nekoliko koraka ili da se u mirovanju guši klinički su značajne i svaki medicinski djelatnik trebao bi pomisliti kako je moguće da dolazi do zatajenja srca.

Kako je došlo do značajnog oštećenja pluća, ali i još značajnijeg srčanog zatajenja, nastao je masivni plućni edem. Srce nije moglo pumpati krv, ona je ostajala u krvnim žilama pluća te se tekućina iz krvnih žila izlijevala u pluća, što je dovelo do prestanka disanja i konačno smrti.

Osim u plućima, tekućina se nakupila i oko srca (hidroperikard), što je dodatno oslabilo mogućnost rada srca zbog pritiska na srčani mišić. Da bi oštećenje srca kod miokarditisa bilo značajno, treba proći neko vrijeme od početka zaraze covidom-19, međutim teško je reći koliko je to trajalo kod njega. Drugim riječima, moguće je da je Matijanić bio zaražen više dana prije nego što mu je covid-19 dijagnosticiran. Na to pitanje odgovor bi možda mogla dati histološka analiza čiji rezultati tek trebaju stići.

Matijaniću je u sitnim ograncima pluća pronađena i hrana. Ona bi mogla biti posljedica aspiracije, odnosno udisanja komadića hrane. Naime, tokom telefonskog razgovora Matijanić je spominjao hropac i gušenje. No hrana u plućima također može biti posljedica reanimacije, odnosno oživljavanja tijekom kojeg mu je pritiskan grudni koš. S obzirom na to da se hrana nalazila u vrlo malim plućnim ograncima, ona sigurno nije bila uzrok smrti jer su veliki dišni putovi ostali prohodni i u njima nisu nađeni ostaci hrane.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,