Subota, 20. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Beograd: Brojni poštovaoci u Kući cveća obilježili 35. godišnjicu smrti Josipa Broza Tita (FOTO)

Preuzmite sliku

Iz svih krajeva bivše SFR Jugoslavije, poklonici Josipa Broza Tita danas su posetili Kuću cveća, mesto na kojem je sahranjen doživotni predsednik nekadašnje države, kako bi mu odali počast na 35. godišnjicu njegove smrti, javlja Anadolu Agency.

Kustos Muzeja istorije Jugoslavije Ana Radić kazala je, kada su u pitanju posete ovom Muzeju, tokom godine posećuju ga gosti iz inostranstva, dok na datume kada se obeležavaju nekadašnji dan mladosti (25. maj) ili godišnjica smrti Josipa Broza Tita (4. maj), posetioci su u najvećoj meri iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije, Makedonije i Crne Gore.

– Mladenović: Kako je bilo raditi za Tita –

U Kući cveća, uz brojne druge goste, ekipa AA zatekla je i Miroslava Mladenovića, stražar, a po potrebi fotografa i snimatelja koji je za Josipa Broza Tita, doživotnog predsednika SFRJ koji je umro u Ljubljani 4. maja 1980, radio 35 godina.

Prisećajući se službe kod nekadašnjeg predsednika, Mladenović je kazao kako Tito nikada nije pio alkohol, da je lično sadio cveće u okolini svoje rezidencije te da konje nikada nije terao da jašu uzbrdo i nizbrdo kako ih ne bi opteretio.

Takva ličnost se ne rodi u istoriji. Sve je znao. Dva dana budeš na dužnosti, kući nikome ne smeš da se javljaš. Tu smo se hranili i sve radili. Par puta bi se zaustavljao pored nas koji stražarimo i razgovarao ponešto sa nama, a mi to odmah prenosimo, šta nas je pitao Tito. Kada on prima strane goste, a primao je sve moguće profesije, to niko na svetu nije radio, ali Tito i Jovanka su nametali razgovor iz njihove struke, o filmu, o pozorištu, o astronautima…“, kaže Mladenović.

Referent za opšte poslove nekadašnjeg oficirskog bataljona Blagoje Đurić, a danas devedesetogodišnjak, kaže kako je Tito imao razumevanja za svakoga.

Jednom sam bio na straži i on dolazi sa Ljubodragom Đurićem, načelnikom kabineta. To je bilo početkom 1947. godine. Dolazi on, ja stanem mirno, i pita me – je li zima. Ja kažem – nije, a na meni je bunda od ovčije kože do zemlje, ali zamazana, prljava. Kada sam rekao da nije zima, on zavuče ruku da proveri i kaže – pa baš i nije toplo. Čovek je bio prosto human, prijatan.“

– Vinjević: U čast vremenu koje više nikada neće doći –

Vladimir Vinjević, rodom iz Gorskog Kotara iz Hrvatske, kaže kako svakog 4. i 25. maja, kao i 20. oktobra i 29. novembra dolazi u Kuću cveća.

To je vreme što više nikada nigde doći neće. Ja sam Titov pionir, imao sam osam godina kada je on umro. To je vreme kada se živelo, radilo, putovalo, kada te niko nije pitao ko si, gde si, odakle si. To se više nikada ponoviti neće. Tito je najveći državnik ikada.“

Josip Broz Tito je rođen u Kumrovecu, 7. maja 1892. godine. Bio je predsednik Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije od 1953. godine do njegove smrti, 4. maja 1980. godine. Bio je lider Komunističke partije Jugoslavije, kasnije Saveza komunista Jugoslavije, od 1937. do 1980, vođa Narodnooslobodilačke borbe naroda Jugoslavije od 1941. do 1945., a kasnije i vrhovni komandant Oružanih snaga SFRJ.

Tito je ostao zapamćen kao jedan od najpoznatijih svjetskih lidera, koji je za vrijeme višedecenijske vladavine zemlju izveo iz tzv. sovjetskog bloka i bio jedan od osnivača Pokreta nesvrstanih zemalja.

Sahranjen je 8. maja u Beogradu, na Dedinju, u Kući cveća, uz prisustvo 209 delegacija iz 127 zemalja i 700.000 pojedinaca koji su došli da ga isprate. Na Titovoj sahrani bila su četiri kralja, pet prinčeva, šest predsjednika parlamenta, 31 predsjednik države, 22 premijera i 47 ministara, među njima i Saddam Hussein, Jaser Arafat, Leonid Brežnjev, Margaret Thatcher i Helmut Schmidt.

Nakon raspada SFR Jugoslavije 90-ih godina pojavile su se skupine onih koji osporavaju sve ono što je Tito učinio tokom svoga političkog života, kao i oni koji smatraju da je Tito bio jedan od najvećih državnika na prostorima Balkana, ali i Evrope i svijeta. Bez obzira na sve kontroverze koje su pratile njegov život i političko djelovanje, Tita se i danas mnogi sjećaju i obilježavaju dan njegove smrti.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje