Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Izgladnjuju ih kako bi više zarađivali: Težak život djece koja su primorana na prosjačenje (FOTO)

Preuzmite sliku

U Dakaru, glavnom gradu Senegala, ali i u drugim gradovima na desetine hiljada djece uzrasta od jedne do 15 godina zajedničkog imena ‘Talibe’ koja dolaze iz afričkih zemalja poput Malija, Gvineje i Gane primorana su na prosjačenje, javlja Anadolu Agency (AA).

Ovoj djeci jedini izbor prihoda je upravo sadržaj njihovih zahrđalih kantica bez kojeg ostaju na kraju dana. Naime, ono što “zarade” tokom dana, navečer im oni koji ih tjeraju na ovo krivično djelo oduzmu.

Pod izgovorom da će imati kvalitetnu obuku djecu iz pograničnih zemalja dovode Marabouti (lažni derviši).

U Senegalu živi veliki broj muslimana. To omogućava ovim “dervišima” da okupljaju djecu u školama vjerske poduke ‘Daara’.

Siromašno stanovništvo pristaje da svoju djecu šalje u ove škole, misleći da nemaju drugog izbora. Drugi smatraju da je poduka koju tu djeca mogu imati veoma kvalitetna.

U ovim centrima daju se časovi iz vjerskih i sekularnih predmeta, a djeca mogu naučiti i nekoliko stranih jezika. Međutim, društveni život kontrolira zajednica. Ipak, mnogo je političara nekad bilo dio “Daara”.

Tako je, naprimjer, trenutni predsjednik Senegala Macky Sall bio učenik ove škole. Pored toga mnogi bivši učenici ove škole danas su osobe koje su uspješni doktori, poslovni ljudi i umjetnici.

Bineta Lo koja je svog sina poslala u ovu školu i ističe kako misli da je to dobro za njega. Ona sedmično ovoj školi šalje 60 dolara i smatra da je njen sin stekao dobru naobrazbu.

Međutim, postoji i nekoliko krijumčara koji koriste ime ove škole i djecu dovode u Senegal gdje ih tjeraju na prosjačenje. Pošto je neograničeno kretanje između zemalja Unije zapadne Afrike (CEDEAO/ECOWAS), čije su članice Senegal, Mali, Gvineja i Gana, djeca vrlo lako budu dovezena u Senegal.

Toj djeci nakon ulaska u zemlju budu oduzeti dokumenti nakon čega je teško doći do njihovih porodica. Djeca potom budu primorana da biraju između smrti i krivičnog djela (prosjačenja).

Bez porodice, djeca budu prepuštena sudbini. “Talibeima” jedina želja jeste po povratku u smještaj donijeti bar jedan dolar, kako ne bi bili kažnjeni.

“Ukoliko ne donesemo novac budemo kažnjeni. Zato se istinski trudimo da zaradimo”, kazao je dječak Hasan Ba.

Maloljetnici na sve moguće načine traže nešto što bi mogli donijeti navečer.

“Radimo od jutra do mraka, a ljude molimo da nam udjele nešto. Nekad to bude novac, a nekad su to namirnice”, kazao je dječak Idriz Kande, porijeklom iz Gvineje.

Mnoga djeca stradaju u saobraćajnim nesrećama ili od bolesti, pošto se niko ne brine za njihovo zdravlje. Tamošnje stanovništvo pokušava pomoći djeci pa im daju novac, voće ili hljeb, međutim brinu se za njihovu budućnost.

Vlada i stanovnici su svjesni problema prosjačenja, ali ne mogu uraditi mnogo o ovom pitanju. Oni upozoravaju kako su najveća opasnost za djecu krijumčari ljudi, mafija kao i droga koja je neizostavan dio života senegalskih ulica.

Mnoga djeca budu izgladnjivana kako bi se što više trudili i “zarađivali”.

Predsjednik Macky Sall je istakao kako se ove škole “Daara” moraju modernizirati i sekularisati. Međutim, predstavnici ovih škola se pribojavaju da modernizacija zapravo znači prelazak na francuski obrazovni sistem. Senegal je inače, bio francuska kolonija. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,