Utorak, 23. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Prednosti uvođenja poreza na pića s visokim udjelom šećera

Preuzmite sliku

Porez na šećer u Velikoj Britaniji stupio je na snagu u aprilu 2018. godine, piše Tagesschau.

Službeno se zove ‘taksa industrije bezalkoholnih pića’ – porez koji proizvođači bezalkoholnih pića moraju platiti za pića s visokim udjelom šećera.

Oporezivanje je raspoređeno: od pet grama šećera na 100 mililitara porez je 18 penija po litri (ekvivalent 0.46 KM), od osam grama šećera porez se penje do 24 penija po litri, prenosi Tportal.

Organizacija ‘Action on sugar’ zagovarala je upravo takvu državnu intervenciju. Organizaciju čine liječnici i naučnici koji upozoravaju na negativne posljedice prekomjerne konzumacije šećera.

Glasnogovornik organizacije Mhari Brown kaže kako je porez koristan.

“Porez na šećer imao je veliki učinak. Ova strategija je zaista uspješna u Velikoj Britaniji. To je veliki poticaj proizvođačima pića da smanje sadržaj šećera kako bi izbjegli porez”.

Studija Univeziteta Cambridge sugeriše da je porez na šećer smanjio pretilost među djevojčicama od deset i jedanaest godina za osam posto. Drugim riječima, porez bi spriječio više od 5.200 slučajeva pretilosti godišnje u ovoj dobnoj skupini.

Porez na šećer samo je jedan dio cijelog paketa kojim vlada želi poduzeti mjere protiv pretilosti. Od prošle jeseni supermarketi više ne smiju postavljati police i hladnjake s bezalkoholnim zaslađenim pićima na kase.

A od oktobra ove godine više neće biti mamac ponuda za ‘junk food’.

  • Između ostalog, to uključuje ponude kao što su ‘Kupite jednu, drugu dobijete besplatno’, gdje dobivate drugi prozvod besplatno, primjerice, kada kupite čokoladu. Prema riječima stručnjaka, ponude ove vrste dovode do gotovo udvostručenja potrošnje čokolade.

    Do sada, međutim, nije bilo pomaka na području oglašavanja. Planirano je da se nezdrava hrana može oglašavati na televiziji samo od 21 sat.

    Međutim, taj je zakon sada odgođen za oktobar 2025.

    “To je stvarno šokantno. To bi bila prekretnica”, razočarano je rekao Brown.

    Argument da će prehrambenoj industriji trebati više vremena za pripremu izgovor je za Mhairija. Vjeruje da je vlada popustila lobistima.

    Henry Dimbleby također vjeruje u to.

    Autor nekoliko kuharica i suosnivač lanca restorana brze hrane Leon, donedavno je bio savjetnik Ministarstva poljoprivrede i hrane. Trebao je pomoći u borbi protiv pretilosti, ali je sada odustao.

    Optužuje vladu za neuspjeh.

    “Winston Churchill opisao je zdravlje nacije kao njenu najveću imovinu. Uloga vlada je intervenisati kako bi se uklonili problemi. Ali moderna konzervativna ideologija je da možete pustiti da sve teče bez intervencije”, kaže Dimbleby.

    “To će puno naštetiti zemlji ako se to ne promijeni”.

    Dimbleby je siguran da će se britanski zdravstveni sistem suočiti s ogromnim troškovima.

    U Engleskoj je gotovo svako četvrto dijete među desetogodišnjacima i jedanaestogodišnjacima već pretilo, ukupno 38 posto ove dobne skupine teži previše – među odraslima je 64 posto.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje