Utorak, 23. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Njemačka uvodi hitne mjere za dolazak stručne radne snage

Preuzmite sliku

Vlada, suočena s manjkom stručne radne snage, želi uvesti sistem useljavanja na osnovu bodova, po uzoru na useljeničke zemlje Kanadu i Australiju.

Njemačka vlada, suočena s manjkom stručne radne snage, želi uvesti sistem useljavanja na osnovu bodova, po uzoru na useljeničke zemlje Kanadu i Australiju.

“Savezna vlada planira uvođenje bodovnog sistema za useljavanje u Njemačku, a sve u svrhu ublažavanja manjka stručne radne snage”, piše u nacrtu reforme useljavanja koji bi trebao biti predstavljen na redovnoj sjednici vlade u srijedu, prenosi Hina, pozivajući se na njemačke medije.

Novim zakonom bi osobama iz zemalja koje dolaze izvan Evropske unije s “dobrim potencijalima” trebalo biti omogućeno useljavanje u Njemačku sa svrhom zapošljavanja.

Garantirani ostanak stranih studenata

“Na temelju transparentnog i nebirokratskog sistema, koji počiva na načelu bodovanja, omogućit ćemo useljavanje u svrhu potrage za radnim mjestom u Njemačkoj”, piše u dokumentu pod nazivom “Osnove za useljavanje iz zemalja izvan EU-a”.

Kao uvjeti za sakupljanje bodova navode se kvalifikacija, poznavanje jezika, radno iskustvo, povezanost s Njemačkom i starost.

“Njemačkoj u svim sektorima nedostaje stručne radne snage. Zato moramo iskoristiti sve potencijale – kako u inozemstvu, tako i u Njemačkoj”, piše u dokumentu koji će biti predstavljen članovima kabineta.

Reforma predviđa i garantirani ostanak stranih studenata u Njemačkoj nakon završenog studija ili stručnog usavršavanja.

Useljavanje bi trebalo biti moguće i bez prethodne nostrifikacije diploma i svjedodžbi.

Istovremeno je Andrea Nahles, direktorica Savezne agencije za zapošljavanje, zatražila hitne mjere koje bi pojačale priliv stručne radne snage u Njemačku.

“Zbog demografskih promjena, praktično ne postoji drugi scenarij, nego samo onaj koji bi uključivao pojačano useljavanje u Njemačku”, rekla je ona za Sueddeutsche Zeitung.

Poseban program za stanovnike Zapadnog Balkana

Kazala je kako Njemačkoj godišnje potrebno 400.000 radne i stručne snage iz inostranstva.

Za stanovnike država koje nisu članice EU-a već i sad postoji mogućnost useljavanja.

Za stanovnike zemalja Zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo, Sjeverna Makedonija i Srbija) od 2016. godine postoji poseban program zapošljavanja, kod kojeg je za useljavanje i sticanje radne dozvole dovoljan ugovor s nekom kompanijom u Njemačkoj.

Ova mogućnost do sada je često nailazila na poteškoće zbog dugog čekanja na vizu u njemačkim konzularnim predstavništvima u zemljama Zapadnog Balkana. (Agencije)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje