Srijeda, 24. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Nizozemska uputila izvinjenje rodbini trojice muslimana ubijenih u Srebrenici

Preuzmite sliku

Nizozemska je uputila izvinjenje prvi put rodbini trojice muslimana ubijenih u masakru u Srebrenici prije 20 godina, nakon što su ih iz vojne baze istjerale nizozemske Plave kacige, saopćilo je u četvrtak nizozemsko ministarstvo odbrane.

Ova izvinjenja su uslijedila nakon jedinstvenog sudskog procesa: u septembru 2013. godine, Nizozemska je postala prva država odgovorna za djela svojih vojnika koji su bili pod mandatom Ujedinjenih nacija.

Žrtve su dio od gotovo 8.000 bošnjačkih dječaka i muškaraca koje su ubili bosanski Srbi u masakru u Srebrenici u julu 1995. godine, najtežem u Evropi od Drugog svjetskog rata, i čija će se komemoracija povodom 20. godišnjice održati u julu ove godine.

Ministrica odbrane Jeanine Hennis-Plasschaert se sastala s rodbinom i izrazila im izvinjenja – saopćilo je ministarstvo i preciziralo da je ovaj susret s rodbinom bio u junu 2014. godine.

Glasnogovornik ministarstva je objasnio da država očekuje da će pitanje odštete biti regulirano prije saopćenja o izvinjenju.

Ministarstvo odbrane je u stvari saopćilo da je pronađen sporazum s rodbinom ali nije preciziran odnos koji je u pitanju. Nizozemska, u kojoj je masakr u Srebrenici vrlo osjetljivo pitanje, najavila je u aprilu 2014. godine nadoknadu u visini 20.000 eura za svakog.

Okončavši bitku koja je trajala više od deset godina pred nizozemskim pravosuđem, Vrhovni sud Nizozemske je presudio u septembru 2013. godine da je Haag odgovoan za smrt trojice ljudi.

Nizozemske Plave kacige Dutchbat bataljona bile su zadužene za zaštitu enklave Srebrenica 1995. godine.

Slabo naoružani i malobrojni, oni se nisu oduprli trupama generala Ratka Mladića, kojemu se trenutno sudi u Haagu pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju.

Tri ubijena Bošnjaka su otac i brat prevodioca koji je radio za Dutchbat, kao i jedan električar koji je radio za nizozemske Plave kacige.

U julu, pravosuđe je međutim ocijenilo da nizozemski vojnici nisu trebali evakuirati više od 300 bosanskih muškaraca sklonjenih u nizozemsku vojnu bazu u blizini Srebrenice, u Potočarima.

U 2002. godini, nizozemska vlada je podnijela ostavku nakon izvještaja u kojem se tvrdi da država snosi dio odgovornosti za nesreću u Srebrenici. (Fena)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje