Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Među najvećim u svijetu: Reccep Tayip Erdogan u Ankari otvorio Predsjedničku biblioteku

Preuzmite sliku

Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdogan uz prisustvo predsjednika Uzbekistana Sevketa Mirziyoyeva i drugih zvanica danas je svečano otvorio Predsjedničku biblioteku u Ankari koja je spoj seldžučkih, osmanskih i modernih graditeljskih stilova, a za posjetitelje će biti otvorena 24 sata tokom svih sedam dana u sedmici, javlja Anadolu Agency (AA).

U obraćanju na otvaranju biblioteke predsjednik Erdogan je podsjetio da “trenutno imamo četiri miliona štampanih djela, cilj je da ta cifra bude veća od pet miliona”.

Šef Odjela za biblioteke pri uredu turskog predsjednika Ayhan Tuglu za AA je ranije kazao da je izgradnja biblioteke počela 2016. godine i da je čini 125.000 metara kvadratnih pokrivenog prostora u kojem u istom času bibliotekarske usluge može koristiti 5.000 posjetilaca. U vitrinama biblioteke smješteno je četiri miliona štampanih knjiga, dok u elektronskoj formi biblioteka raspolaže sa više od 120 miliona objava i 550.000 e-knjiga. U inventaru biblioteke su i brojni rijetki i dragocjeni primjerci.

Izgradnji biblioteke u srcu Ankare prethodila je inicijativa koju je pokrenuo turski predsjednik Erdogan, a koja je okupila ugledna imena turske kulturne scene, bibliotekare, nevladine organizacije i predstavnike različitih slojeva društva koji su učestvovali u kristalizaciji ideje za podizanje tog velikog zdanja.

Uporedo s gradnjom, još u junu 2017. godine je osnovana baza biblioteke koja je počela sakupljati primjerke svih knjiga, časopisa, listova i radova iz svih oblasti. Direkcija za biblioteku i publikacije osnovana je u maju 2016. godine, a na prikupljanju bibliotekarske građe učestvovalo je više od 300 osoba iz Predsjedničke palate, Istanbula i Afyonkarahisara.

Police biblioteke duge su više od 201 kilometra, a na njima su svoje mjesto našli štampani primjerci knjiga iz stotinu država i na 134 jezika, kao i 120 miliona radova, kolumni i izvještaja.

Biblioteka će kao licencirana članica koristiti i elektronske baze podataka koje posredstvom Turske akademske mreže i informacijskog centra (TUBITAK-ULAKBIM) koriste i univerzitetske biblioteke i naučno-istraživački centri u Turskoj.

Biblioteka u Predsjedničkoj palati je najveća biblioteka u Turskoj, a s obzirom na bogatu kolekciju i usluge koje nudi, ubrajat će se i u red najprestižnijih ustanova te vrste u svijetu.

Knjige za biblioteku donirali su turski zvaničnici, historičari, naučnici, pisci i drugi građani.

Među donatorima su i turski predsjednik Erdogan, novinar-pisac Mehmed Sevket-Eygi, historičar i književni kritičar Abdulbaki Golpinarli, historičar Ilber Ortayli, muzičar i kompozitor Cinucen Tanrikorur, analitičar historije umjetnosti Mustafa Kamil Durust, pjesnik i pisac Mustafa Serif Onaran, režiser Muhsin Mete, novinar Ahmet Gunel Elgin, bivši parlamentarac Metin Mulunk, sin turskog predsjednika Ahmet Burak Erdogan, vlasnici izdavačke kuće Saman i Hatice Helvacioglu, istraživač i pisac Sefik Can, bivši turski ministar Hasan Celal Guzel, pisac Cemil Meric, šef kabineta turskog predsjednika Hasan Dogan, književnik Abdurrahman Guzel i brojni drugi.

Kompleks biblioteke u Predsjedničkoj palati čini splet dvorana, salona i prostorija koje su namjenski opremljene. Među njima su Dječija biblioteka “Nasrudin Hodža” koja je namijenjena za najmlađe posjetitelje, zatim Biblioteka te video i audio dvorana za omladinu, Biblioteka sa raritetnim djelima, Biblioteka za istraživanja, dvorana “Cihannuma”, Muzej i galerija za seldžučki period, Anadolu dvorana, kao i prostorije za seminare, stručne obuke, grupni rad, prostorije za uposlenike i mesdžid.

U srcu biblioteke je dvorana sa 16 stupova koji simboliziraju isto toliko turskih država kroz historiju. Riječ je o prostoru od 3.500 metara kvadratnih sa 224 sjedeća mjesta i izloženom kolekcijom od blizu 200.000 knjiga. Na kupoli dvorane ispisani su odlomci iz kur'anske sure “Al-Alek” “On, koji poučava peru. Koji čovjeka poučava onom što ne zna”.

U dijelu dvorane pod nazivom “Biblioteka svijeta” će biti izložena djela o kulturi i historiji svih zemalja u kojima su aktivna turska diplomatska predstavništva.

Većinu te građe prikupila su turska diplomatska predstavništva, a brojne zemlje su svoje knjige poslale direktno po ambasadorima. Francuski predsjednik Emmanuel Macron je pak pošiljku poslao po ličnom savjetniku koji je turskim zvaničnicima prenio i spremnost za saradnju Nacionalne biblioteke Francuske.

Uporedo s donacijama, znatan dio građe Narodne biblioteke u Predsjedničkoj palati u Ankari je i kupljen, a radi se o knjigama, DVD/CD i drugim vrstama bibliotekarske građe.

Biblioteka ima cilj da bude i centar za sveživotno obrazovanje i odgoj, a u tom kontekstu će provoditi aktivnosti edukativnih i kulturnih sadržaja za djecu, mlade i odrasle. U biblioteci se nalaze i prostorije i ateljei za tehnologiju i digitalne transformacije koji su opremljeni u saradnji resornih turskih ministarstava, institucija i kompanija.

Svi državljani Republike Turske mogu lako putem e-Države postati članom Narodne biblioteke i posjećivati je i koristiti njene usluge uz pokaz lične karte na ulazu.

Strani državljani će uz pokaz pasoša moći preuzeti ulaznice za posjetu i korištenje usluga te biblioteke. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje