Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Dvije Bosanke u srcu njemačke politike

Preuzmite sliku

Suzana Nikić i Hana Ćurak kroz petomjesečnu praksu u Bundestagu stiču znanje o funkcionisanju njemačke demokratije. One su dio stipendijskog programa parlamenta Njemačke koji svake godine okuplja 100 mladih iz 40 država.

Hana je studirala Političke nauke i međunarodne odnose u Sarajevu, a Suzana Njemački jezik i književnost u Tuzli. Zbog toga ne čudi da je Hani najveći izazov tokom prijave za praksu bio njemački jezik, a Suzani činjenica da se ranije nije bavila politikom. Ipak, obje su bile uspješne i sada su na praksi u Berlinu.

Obje kažu da im je ispočetka bilo teško shvatiti da se, zaista, nalaze u Berlinu i rade u Bundestagu. Zbog toga su bile sretne što su imale dodatnu pripremu za rad: „Prvih mjesec dana nam je Bundestag organizirao različite seminare i treninge o raznim temama – od interkulturalnih kompetencija do toga kako uopšte radi Bundestag. Poslije toga smo mi mogli da biramo gdje ćemo. Mislim da je praksa u Bundestagu dobar trening za nas koji možda imamo mogućnost da u budućnosti budemo dio administracije koja će uvesti BiH u Evropsku Uniju,” objašnjava Hana.

Angela Merkel i drugi obični ljudi

Iako je godinama bila aktivna u SDP-u BiH, Suzana je dobila poziv za praksu kod zastupnika kršćansko-konzervativne stranke CDU, Angele Merkel. Zbog toga je već nekoliko puta vidjela i njemačku kancelarku: „Posjećujem interne kongrese stranke gdje kancelarka Merkel ponekad ispriča neki vic i našali se. To je neka druga slika u odnosu na ono što se vidi na TV-u i u vijestima.” I drugi zastupnici su je iznenadili opuštenim ponašanjem: „To je nešto što mene uvijek očara. Sretneš zastupnika u liftu i pričaš s njim sasvim normalno. To je mene nekako fasciniralo, koliko su oni zapravo obični ljudi. Uopšte ne pokušavaju da se predstave kao neko ko je iznad ostalih ili neko ko ima toliku moć.”

  • Hana, koja radi za zastupnicu socijaldemokratske stranke SPD, dodaje da su i njihovi zastupnici otvoreni prema praktikantima: „Teško je održavati tu sliku da radiš u najbitnijoj državnoj instituciji zato što su oni tako divni, ugodni i opušteni. Razgovaraju s tobom kao da ste na istom nivou. Nema uopšte te neke nepotrebne hijerarhije.”

    Osim što praktikantima pristupaju s poštovanjem, zastupnici im povjeravaju i brojne zadatke: „Obično radim neke zadatke koji se tiču istraživanja. Trenutno radim na istraživanjima u vezi sa jednom konferencijom UN-a u New Yorku. Radim dosta i na odgovaranju na upite građana. Uvijek su različiti zadaci, sve ovisi šta je aktuelno. Svaki dan je poseban, jer se dobijaju novi zadaci i novi izazovi. Što smo duže tu, sve su komplikovaniji izazovi, ali uspijemo se izboriti”, objašnjava Suzana.

    Med i rahatlokum kao alati diplomatije

    Hana i Suzana govore da većina drugih praktikanata Bundestaga, iako su obrazovani i uspješni ljudi, ima pogrešnu sliku o BiH: „Iznenađujuće mnogo naših kolega misli da je kod nas još uvijek rat, da se ne može mirno hodati zemljom, pitaju da li Jugoslavija još postoji. Ljudi imaju iskrivljenu sliku o BiH”, kaže Suzana.

  • Zbog toga je Suzana objašnjavala svom zastupniku politički sistem i ekonomsku situaciju u BiH: „Nakon toga je njegovo prvo pitanje bilo: ‘Da li to funkcioniše?’ Ja sam, naravno, rekla da ne funkcioniše baš dobro i onda sam morala objasniti čitavu situaciju sa etničkim grupama i da postoji kategorija ‘ostali’, što je ljudima ovdje neshvatljivo.“ Ipak, Suzanin trud se isplatio: „Nisu znali mnogo, ali dosta smo razgovarali o BiH. Mislim da je postiglo dobar efekat, jer moj zastupnik planira da se tokom idućeg mandata više bavi Balkanom.”

    U okviru prakse, Suzana i Hana će predstaviti BiH zastupnicima Bundestaga, ambasadorima zemalja iz kojih dolaze praktikanti i drugim zvanicama. Na velikom prijemu u prostorijama Bundestaga će biti postavljeni štandovi svih zemalja koje učestvuju u IPS-Programu. Hana već ima plan za tu priliku: „Ja se radujem da svojoj zastupnici poklonim bosanski med, rahatlokum i druge bosanske proizvode, jer je ona članica Parlamentarnog odbora za poljoprivredu i ishranu, te mislim da je to dobar diplomatski alat”, govori Hana kroz smijeh.

    Mogućnost poticanja pozitivnih promjena u BiH

    Iako se Suzana i Hana trude da predstave BiH u najboljem svjetlu, nisu zaboravile negativne strane domovine: „Meni je ova praksa mnogo pomogla da shvatim koliko radne etike posjedujem. Bilo mi je bitno da shvatim da je način na koji pristupam poslu nešto što se cijeni i što može da urodi plodom. Kada sam bila u Sarajevu nisam bila sigurna da baš radim kako treba, jer nije nailazilo na pozitivne odgovore”, kaže Hana.

    Suzana se slaže i dodaje: „Ovdje se susretnete sa toliko mogućnosti koje vam se pruže samo zato što ste bili hrabri da napravite jedan korak. A u BiH pravite koraka i koraka i koraka… I onda kažu: ‘Neka ti otac nekoga nazove.’ To je razočaravajuće. Svi bismo voljeli da živimo i radimo u BiH i da se borimo za bolju budućnost, ali baš je teško odlučiti se za to. Domovina je domovina, ali kad dođete negdje gdje se cijeni što ostanete na poslu pet minuta duže, a u BiH ste radili 12 sati dnevno i nikog nije zanimalo ni da li ste bolesni, tek onda osjetite razliku u kvaliteti života.“

    Ipak, kažu da bi se vratile u BiH kada bi dobile posao. Trenutno obje imaju želju da upišu master u Berlinu, a kasnije bi voljele doprinijeti promjenama u BiH, pogotovo u obrazovnom sektoru. Prijave za sljedeću generaciju praktikanata otvorene su do 30. juna, a sve informacije možete dobiti na stranici bundestag.de/ips. (dw.com)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje