Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Bundestag: Zemlje Magreba i Gruzija sigurni za vraćanje izbjeglica

Preuzmite sliku

Njemački Bundestag proglasio je u petak zemlje Magreba i Gruziju zemljama sigurnog porijekla, što bi trebalo olakšati protjerivanje podnositelja zahtjeva za azilom iz tih zemalja kojima je zahtjev odbijen, ali taj proces mogao bi biti zaustavljen u domu saveznih pokrajina Bundesratu zbog otpora pokrajina u kojima je na vlasti stranka Zeleni.

– Niti tri posto zahtjeva za azilom građana iz ovih zemalja se ne odobrava. Ovom odlukom će ostati više vremena za one kojima je stvarno potrebna pomoć – rekao je ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer (Kršćansko-socijalna unija CSU).

Seehofer je ukazao na to da je nakon proglašavanja zemalja zapadnog Balkana sigurnima drastično pao broj podnositelja zahtjeva za azilom iz ovih zemalja.

– Zloupotreba sistema pružanja azila građana ovih zemalja se znatno smanjila – rekao je Seehofer koji je naglasio da i dalje ostaje na snazi „individualni pristup“ tj. da će se i dalje odlučivati od slučaja do slučaja.

Prijedlog, koji je danas odobrio Bundestag, zapravo je drugi pokušaj koalicijske demokršćansko-socijaldemokratske vlade Angele Merkel da zemlje Alžir, Maroko, Tunis i Gruziju proglasi sigurnima. Prvi pokušaj je propao zbog toga jer su u domu saveznih pokrajina Bundesratu, pokrajine u kojima u vlasti sudjeluje stranka Zeleni glasovale protiv ovog nauma.

Predstavnici stranke Zeleni su i danas najavili svoj otpor proglašavanju zemalja Magreba i Gruzije sigurnima, a kao argument su naveli progon homoseksualaca, žena, oporbenih političara te pripadnika vjerskih manjina u tim zemljama, prenosi Al Jazeera Balkans.

– Novi zakon ne uzima u obzir potrebe ovih skupina – rekla je zastupnica Zelenih Luise Amtsberg u petak u Bundestagu.

Novi zakon o sigurnim zemljama odbacila je i stranka Ljevica, koja smatra da bi time odluka o azilu za stanovnike ovih zemalja unaprijed bila poznata odnosno da bi bili odbijeni.

Prošle godine je povećan broj protjerivanja u zemlje Magreba i Gruziju, a i broj podnositelja azila iz ovih zemalja je neznatan u usporedbi sa zemljama poput Afganistana, Pakistana ili Nigerije.

Od 175.000 podnesenih zahtjeva za azilom u razdoblju od janjuara do decembra 2018. njih 3.400 otpada na zemlje Magreba i 4.000 na Gruziju. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: