Srijeda, 24. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Austrijska vlada odobrila amandmane na Zakon o islamu

Preuzmite sliku

Austrijska vlada je danas odobrila niz amandmana na Zakon o islamu, nakon sporova koji nastali zbog najave uvođenja nešto striktnijih zakonskih regulativa.

Vijeće ministara ove zemlje je dostavilo prijedlog amandmana austrijskom parlamentu. U dokumentu se ne nalaze nikakve ključne izmene, no ima onih koje još uvijek bude zabrinutost.

Uvođenje člana o zabrani inostranog finansiranja, na kome se ranije insistiralo, nije izostavljeno.

Prema novim amandmanima, imami koji trenutno rade u Austriji, nastaviće obavljati svoj posao do isteka viza. Nakon isteka, neće im biti izdate nove vize, niti će biti dozvoljeno novim inostranim imamima da ih zamijene. Finansiranje islamskih organizacija iz inostranih izvora će takođe biti zabranjeno.

Džamije sa manje od 300 džematlija će, prema novim amandmanima, biti zatvorene do kraja godine, dok će one sa više od 300 članova morati da se registruju kao pravna lica.

Premijerova odluka da prizna ili ukine neku vjersku organizaciju opravdava se samo u slučajevima narušavanja sigurnosti ili anti-demokratskih aktivnosti.

Novim amandmanima se Vladi Austrije otvara prostor da zaustavi aktivnosti koje provode vjerske organizacije.

U skladu sa ovom politikom, biće osnovana dva fakulteta, bazirana na alevitskoj i sunitskoj islamskoj misli i tradiciji, koji će zamijeniti Fakultet za islamsku teologiju na Univerzitetu u Beču.

Svršenici jednog od ovih fakulteta će biti uposleni kao imami u sunitskim džamijama ili alevitskim džemevijama.

Predloženim amandmanima je zabranjeno neregistrovanim imamima i učenjacima da drže predavanja i hutbe, a imamima u austrijskim džamijama se nalaže da hutbe prevode na njemački jezik.

Izmjenama u ovom zakonu nisu zadovoljni muslimani u Austriji.

Fuat Sanac, lider Islamske zajednice u Austriji, nazvao je amandmane “pozitivnim” ali nedovoljnim. Sanac kaže kako je zajednica očekivala više amandmana.

Učinjene su neke izmjene u pitanjima koja smo kritizirali, ali to neće promijeniti naš stav prema Zakonu,” kazao je Sanac.

Ipak, Sanac smatra kako nema prijedloga u kojima se muslimani kvalifikuju kao prijetnja.

Pozvao je na dijalog kako bi se riješio ovaj problem.

Parlament će se izjašnjavati o predloženim amandmanima u januaru 2015. godine, a ukoliko budu usvojene, izmjene zakona će stupiti na snagu već u februaru.

Prvi nacrt sa amandmanima, koji je Vlada predstavila 2. oktobra, našao se na udaru kritika nevladinih organizacija, imama, akademika i međunarodnih organizacija, obzirom da se kosio sa konceptima slobode, jednakosti i vjerskih sloboda zagarantovanih međunarodnim pravom. (AA)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,