Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Djeca u Bangladešu rade, spavaju i tuširaju se u fabrici odjeće (VIDEO)

Preuzmite sliku

Ova djeca nemaju vremena za odlazak u školu. Rade od zore do sumraka za minimalne plate. Nerijetko u cijeloj sedmici imaju tek pola dana slobodno.

Dok djeca u zapadnim zemljama svoje djetinjstvo provode na dječjim igralištima, hiljade djece u Bangladešu za igru takve vrste ni ne znaju.

Njihova je svakodnevica znatno tmurnija. Sate, ali i dane provode fabrici odjeće, a zastrašujuće je da u sedmici imaju tek nekoliko sati slobodno.  U krugu tvornice spavaju, jedu, tuširaju se koristeći se kantama vode.

Tim šokantnim prizorima svjedočio je fotograf Claudio Montesano Casillas koji je sve zabilježio svojim fotoobjektivom, a njegovu priču o ovoj surovoj stvarnosti objavljuje Daily Mail.

Iako su službene fabrike u toj zemlji poboljšale sigurnosne i ostale uvjete rada, ipak ima i onih koje niču ilegalno i u njih noge inspektora (još) nisu kročile.

Djeci su u ovakvim tvornicama dodijeljeni razni poslovi, od šivanja etiketa na odjeću do izbjeljivanja tkanina, a odjeća se prvenstveno šije za lokalno i indijsko tržište. Ipak, nije tajna da se i za neke modne brendove odjeća šije u “dječjim tvornicama”.

Casillas je u prvi posjet fabrici došao u sklopu razgledavanja “Stare Dhake” i ostao iznenađen uvjetima u kojima mnoštvo djece radi. Nema izlaza za slučaj opasnosti niti aparata za gašenje požara, u jednoj prostoriji je po 15-ak šivaćih strojeva, a djeca su zadužena za poslove poput šivanja etiketa, izbjeljivanja tkanina, apliciranja šljokica.

Ova djeca nemaju vremena za odlazak u školu. Rade od zore do sumraka za minimalne plate. Nerijetko u cijeloj  sedmici imaju tek pola dana slobodno.

Prema podacima kojima raspolaže UNICEF, u takvim tvornicama radi oko milion djece u dobi od 10 do 14 godina, ali kako se proširila dobna granica djece za rad, vjeruje se da je ta brojka znatno veća. Casillas svjedoči da djeca dolaze iz sela u gradove u potrazi za zaposlenjem.

Više od 80 posto fabrika u Bangladešu su sigurne, tvrde tamošnje vlasti. Navode da je oko 81 posto tvornica u skladu sa sigurnosnim propisima i standardima, a one koje nisu, zatvorit će se. Nalog za zatvaranje dobilo je 37 tvornica, a 209 tvornica bi se moglo zatvoriti ako se odmah ne poduzmu potrebne mjere zaštite na radu.

Bangladeš je druga zemlja na svijetu po količini izvoza proizvedene odjeće i predstavlja temelj tamošnjeg gospodarstva s godišnjom zaradom od 25 milijardi dolara. U središte svjetske pažnje ova je zemlja došla 2013. godine kada je došlo do urušavanja Rana Plaze u predgrađu grada Dhake pri čemu je više od 1100 ljudi izgubilo živote, pretežito siromašne švelje.

Proizvodnja odjeće u Bangladešu zapošljava oko 4 miliona radnika, pretežno žena. (večernji.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , ,