Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Prošlo je četvrt vijeka: Dan kad je pao Berlinski zid (FOTO)

Preuzmite sliku

Njemačka danas obilježava 25. godišnjicu pada Berlinskog zida, simbola Hladnog rata, koji je gotovo trideset godina dijelio Berlin i Njemačku na dva dijela.

Istočna Njemačka je počela izgradnju Zida u augustu 1961. godine, a dograđivan je i ojačavan godinama kasnije. Namjera je bila da se spriječi bijeg stanovnika iz Istočnog u Zapadni Berlin, koji je bio enklava u sastavu Savezne Republike Njemačke okružena tadašnjom Demokratskom Republikom Njemačkom, nakon što je prethodno utvrđena i osigurana granica između tadašnje dvije Njemačke.

Od uspostave Istočne Njemačke 1949. godine do početka gradnje Berlinskog zida dvanaest godina poslije, iz Istočne u Zapadnu Njemačku prebjeglo je 3,2 miliona ljudi, većinom mladih i obrazovanih ljudi. Istovremeno, 50.000 građana Berlina je svakog dana išlo na posao u Zapadni Berlin, gdje su plate bile veće, što je također bio gubitak za DDR.

Berlinski zid, koji su mnogi zvali i Zid srama, protezao se na 156 kilometara, od čega je 44 kilometra bilo izgrađeno u samom Berlinu. Nijemce su od prelaska na drugu stranu Zida, gdje su im bili prijatelji, nerijetko i porodica, sprečavali čuvari, obučeni psi, bodljikava žica, stražarski tornjevi, tenkovi, a van grada i minska polja.

Od te 1961. pa do pada Zida 9. novembra 1989. godine, zabilježeno je više od 5.000 pokušaja bijega u Zapadni Berlin. Istočnonjemački graničari na Zidu su imali dozvolu i da pucaju na one koji pokušaju da pobjegnu na Zapad. Tačan broj poginulih na Zidu se ne zna, ali istraživači ocjenjuju da ih je bilo nekoliko stotina.

Berlinski zid je konačno srušen 1989. nakon vala protesta u kojima su učestvovale desetine hiljada ljudi.

Posjetioci njemačke prijestonice se danas na svakom koraku mogu upoznati sa životom u podijeljenom gradu, interaktivni spomenici prate gotovo cijelu nekadašnju liniju kojom je išao Zid: od zaborava su sačuvani pokušaji bijega u Bernauer Strasse, Checkpoint Charlie, a tu je i muzej DDR-a koji pokazuje kako je izgledao svakodnevni život stanovnika Istočne Njemačke. Berlin je svoju mračnu historiju iskoristio kao lekciju koju treba naučiti kako se nikome više ne bi ponovila, prenosi Radiosarajevo.ba.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: