Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Znate li šta se događa s vašim tijelom kada prestanete dojiti?

Preuzmite sliku

Kada ćete prestati dojiti svoju bebu, naravno, odlučujete samo vi.

Nekim mamama prestanak dojenja može donijeti neočekivane promjene. Svakako, to je kraj jednog razdoblja i može biti prepun emocionalnih trenutaka, ali također se ne mogu zanemariti ni neke fizičke promjene.

Odvikavanje od dojenja je, jednako kao i menstruacija, trudnoća, porođaj i razdoblje neposredno nakon porođaja, doba hormonalnih promjena. Posljedice toga su većinom blaga depresija, razdražljivost i nagle promjene raspoloženja.

Emocionalno stanje može biti otežano osjećajem gubitka i tuge zbog prekidanja te osobite veze s djetetom, osobito ako roditelji ne namjeravaju imati više djece.

Kada prestanete dojiti nije neobično da se osjetite uznemireno ili da plačete bez nekog posebnog razloga.

Ove promjene raspoloženja mogu biti izazvane hormonalnim promjenama, odnosno smanjenjem prolaktina i oksitocina. Ovo nije iznenađujuće, s obzirom da prolaktin pomaže da se osjećamo mirno i opušteno, dok je oksitocin poznat kao hormon ‘dobrog raspoloženja’ ili ‘hormon ljubavi’.

Zato bi postepeno odvikavanje bi bila najbolja opcija za vas i bebu. Na taj način hormonalne promjene, koje su neizbježne, mogu se događati postepeno, a samim tim ćete ih vi manje osjećati. Čak i ako polako odvikavate bebu i sebe od dojenja, nije neuobičajeno da osjetite tugu i osjećaj gubitka. Mame dojenjem stvore posebnu vezu s bebom, pa samim prestankom dojenja imaju osjećaj da više nisu toliko bliske s djetetom. Međutim, bliskost se može nadoknaditi i na druge načine, kroz maženje, zagrljaje…

Jako često se događa da mame koje su odlučile prestati s dojenjem još uvijek imaju mlijeka. Kada će mlijeko u potpunosti nestati varira od majke do majke. One koje su dojile duži vremenski period mogu čekati nekoliko sedmica, pa čak i mjeseci da njihovo mlijeko nestane.

“Proizvodnja” mlijeka funkcioniše na osnovu ponude i potražnje. Što beba više sisa, više mlijeka će se u grudima stvarati i obrnuto. Ako s dojenjem prestanete u trenutku kada vaša beba najviše sisa, vjerovatno je da ćete duže čekati da mlijeko nestane. Također je moguć rizik od blokade mliječnih kanala – mastitisa.

Kod majki koje doje, prva menstruacija obično nastupa nešto kasnije nego kod majki koje ne doje. Uzrok su hormoni koji se luče za vrijeme dojenja i koji između ostalog potiču rad jajnika u smislu ovulacije i uspostave normalnog menstrualnog krvarenja. Kada prestanete s dojenjem, ciklus se polako vraća u normalu. Ovo ne znači da ne možete ostati u drugom stanju dok dojite.

Mliječne žlijezde koje proizvode mlijeko i mliječni kanali se razvijaju pa više krvi protječe kroz tkivo dojki, samim tim su i one veće. Kada dojenje prestane, nabujalo tkivo u dojkama smanjuje se i one se nakon nekog vremena vraćaju u prijašnje stanje. (index.hr)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,