Možda već znate šta se dešava s vašim plućima kada zapalite cigaretu, ali šta je s vašim mozgom?

Znamo da je pušenje opasno po pluća, a evo kakve posljedice ostavlja na vaš mozak
Foto: Pixabay | Ilustracija

Jedno istraživanje otkrilo je koliko minuta jedan dim može skratiti vaš život, ali ako vam to nije dovoljan razlog da prestanete, možda će vam saznanje o uticaju pušenja na mozak pomoći da zauvijek ostavite nikotin i katran.

Na YouTube-u je kreiran "3D prikaz efekta koji pušenje i nikotin imaju na vaše tijelo i mozak".

Potrebno je oko 10 sekundi da nikotin stigne do vašeg mozga. Ovaj nalet nikotina je toliko zadovoljavajući da se odmah osjećate bolje, piše UNILAD.

S vremenom se vaše tijelo navikava na taj osjećaj i više ne možete bez njega. To znači da ste postali ovisni. Osjećate se dobro kada su vam nivoi nikotina visoki, a loše kada su niski. Ovaj efekt uspona i padova traje cijeli dan, zbog čega je teško prestati pušiti.

Healthline objašnjava da nikotin "aktivira dopaminske signale, stvarajući ugodan osjećaj", zbog čega s vremenom možete razviti toleranciju.

I nije trebalo dugo da ljudi podijele svoje mišljenje.

Jedan korisnik YouTubea komentarisao je: "Hvala Bogu. Prestao sam pušiti prije dva mjeseca."

"Ja nikada nisam pušio i odbijam to probati", napisao je drugi, dok je treći podijelio svoje lično iskustvo: "Molim vas, nikad ne dirajte cigaretu. Iz ličnog iskustva, kupio sam pakovanje iz znatiželje i odlučio pušiti samo jednu cigaretu dnevno. Nakon samo nekoliko dana osjetio sam snažnu želju za još jednom. To je ubrzo postalo dvije dnevno, a kad je pakovanje nestalo, želio sam kupiti još jedno i još jedno. Uskoro sam pušio tri dnevno i stalno žudio za više. Razvio sam ovisnost, pa sam jednog dana odlučio prestati. To je bilo najgore iskustvo ikada – simptomi odvikavanja su bili toliko loši da nisam mogao spavati iako sam bio iscrpljen i umoran.. Bilo je to jedno od najgorih iskustava u mom životu. Prava noćna mora koja je trajala skoro dva mjeseca."

Healthline također ističe da možete "iskusiti različite nuspojave, uključujući anksioznost, razdražljivost i jaku želju za nikotinom" jer pušenje mijenja vaš mozak i stvara zavisnost.

Međutim, razgovor s ljekarom, terapije zamjene nikotina, savjetovanje, tehnike opuštanja, fizička aktivnost, provođenje vremena s porodicom, hobiji i dobar san mogu vam pomoći da trajno prestanete pušiti.