Svaki roditelj želi da mu se rodi zdravo dijete, a najveća je vjerovatnoća za to, tvrde naučnici, ako dođe do začeća u decembru
Ako planirate potomstvo, onda zasigurno razmišljate i kada bi bilo najbolje vrijeme za "baciti se na posao".
I dok je nekima potpuno svejedno, znanstvenici tvrde: ipak nije.
Svaki roditelj želi da mu se rodi zdravo dijete, a najveća je vjerovatnoća za to, tvrde naučnici, ako dođe do začeća u decembru.
Do tog su zaključka došli proučavajući gotovo tri miliona trudnoća tijekom razdoblja od 2004. do 2009. godine. Proučavali su razlike u postotku zdravih beba rođenih u različitim razdobljima godine.
Mjesec koji bi, smatraju, svakako trebalo izbjegavati je juni. To je "najtoksičniji" mjesec u godini, a vjeruje se da je to zbog količine pesticida na sezonskim namirnicama, zaključci su predstavljeni na godišnjem kongresu Američkog društva za reproduktivnu medicinu u Baltimoreu.
Stručnjaci smatraju da ulogu u činjenici da je najviše zdrave djece začete u decembru, ima i veća količina vitamina D, a koju buduća majka "pokupi" tijekom ljeta u poodmakloj fazi trudnoće.
Navodi se i da količina smoga, odnosno zagađenja zraka koja također može varirati tijekom godine, također utiče negativno. Najviše prerano rođene djece je među onima koji su začeti u junu, dodali su stručnjaci.
Britanski stručnjak za plodnost dr. Stuart Lavery istaknuo je da postoji sve više dokaza u prilog tome da razdoblje začeća ima itekakvu ulogu u zdravlju novorođene bebe.
Dakle, planirate li potomstvo, možda je nadolazeći decembar baš pravo vrijeme za vas. (vecernji.hr)