Nisu sve vrste mesa jednake, a neke bi trebalo jesti znatno rjeđe – ili čak potpuno izbjegavati.

Ove su tri vrste mesa koje ne bi trebalo jesti svakodnevno, a evo zašto
Foto: Ilustracija

Za mnoge ljude meso je svakodnevni izbor na trpezi, glavni izvor proteina, željeza i važnih vitamina. Međutim, sve češće stručnjaci za ishranu upozoravaju da pretjerana konzumacija određenih vrsta mesa može imati ozbiljne posljedice po zdravlje.

Nisu sve vrste mesa jednake, a neke bi trebalo jesti znatno rjeđe – ili čak potpuno izbjegavati. Ovo su tri vrste mesa koje treba konzumirati umjereno.

1. Prerađeno meso – ukusno, ali štetno

Kobasice, salame, hrenovke, šunke i slični proizvodi možda jesu praktični i ukusni, ali često sadrže visoke količine soli, nitrata, konzervansa i raznih aditiva. Upravo ti sastojci povezuju se s povećanim rizikom od hroničnih bolesti – poput povišenog krvnog pritiska, srčanih bolesti, dijabetesa tipa 2, pa čak i raka, posebno raka debelog crijeva.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) već je ranije svrstala prerađeno meso u grupu kancerogenih tvari prve kategorije, što znači da postoje jasni naučni dokazi o njihovoj štetnosti.

2. Crveno meso – dozvoljeno, ali s mjerom

Govedina i janjetina su bogate nutrijentima, ali prečesto konzumiranje crvenog mesa može povećati rizik od bolesti srca, moždanog udara i pojedinih vrsta karcinoma.

Nutricionisti savjetuju da se crveno meso jede najviše nekoliko puta sedmično, uz biranje nemasnijih komada i zdravije metode pripreme – poput kuhanja, pečenja bez dodatnih masnoća ili pripreme na pari.

3. Masni komadi mesa – opasnost za holesterol

Masni dijelovi mesa, kao što su svinjska rebra, potrbušina ili masna govedina, sadrže velike količine zasićenih masti. Ove masti mogu povisiti nivo „lošeg“ LDL holesterola, koji je jedan od glavnih faktora rizika za srčane bolesti.

Ako ih se i odlučite konzumirati, neka to bude povremeno i u umjerenim količinama, uz obroke bogate povrćem, mahunarkama i integralnim žitaricama.

Uravnotežena ishrana je ključ

Ne morate potpuno izbaciti meso iz prehrane, ali je važno napraviti pametan izbor. Biljni izvori proteina poput graha, leće, leblebija, soje i orašastih plodova mogu biti odlična i zdravija alternativa koja doprinosi očuvanju zdravlja na duže staze.