U potrazi za prirodnim napicima koji osim što gase žeđ, pružaju i zdravstvene koristi, sve više građana okreće se tradicionalnim receptima.

Magična biljka starih Rimljana: Evo za šta je koristan i kako se sprema ovaj blagotvoran sok
Foto: Ilustracija | Smiruje, jača i osvježava

Među njima se posebno ističe sok od žalfije – aromatične biljke poznate po svojim ljekovitim svojstvima još iz doba starih Rimljana.

Žalfija, vijekovima je prisutna u narodnoj medicini, a danas je sve češći sastojak zdravih napitaka. Njena ljekovita svojstva potvrđena su i brojnim istraživanjima – djeluje antibakterijski, umiruje upalne procese, podstiče probavu, a poznata je i kao saveznik kod grlobolje, prehlade i problema s desnima.

Za šta je dobar sok od žalfije?

Osim što osvježava, sok od žalfije može pomoći u jačanju imuniteta, regulaciji probave i smanjenju upala u organizmu. Preporučuje se osobama koje pate od čestih respiratornih infekcija, ali i onima koji žele prirodnu podršku u borbi protiv stresa i umora.

Stručnjaci naglašavaju da žalfija djeluje i blagotvorno na pamćenje i koncentraciju, a pojedina istraživanja pokazuju da ekstrakti ove biljke mogu pomoći i u ublažavanju simptoma menopauze.

Kako pripremiti sok od žalfije?

Priprema je jednostavna, a napitak može trajati nekoliko dana ako se pravilno čuva u frižideru. U domaćoj varijanti sok se najčešće pravi ovako:

15-ak svježih listova žalfije (ili dvije kašike suhe),
1 litra vode,
sok od jednog limuna,
3-4 kašike meda ili šećera (po ukusu).
Listove žalfije preliti ključalom vodom, poklopiti i ostaviti da odstoje 20 do 30 minuta. Nakon toga procijediti, dodati limunov sok i zasladiti po želji. Ohladiti i poslužiti uz nekoliko kockica leda.

Iako prirodan, sok od žalfije treba konzumirati umjereno – ne više od jedne do dvije čaše dnevno, posebno kod trudnica, dojilja i osoba koje koriste određene lijekove.

S obzirom na sve veću potražnju za prirodnim rješenjima, sok od žalfije postaje sve popularniji i na tržištu zdravih napitaka. Ipak, kao i kod svih biljnih pripravaka, preporučuje se umjerenost i prethodno savjetovanje s ljekarom kod hroničnih zdravstvenih stanja.