Samopouzdanje je poput čvrstog temelja za kuću, bez njega sve ostalo je nestabilno. U razdoblju burnih promjena, kakvo je adolescencija uloga roditelja je fundamentalna.

Kako roditelji mogu pomoći u izgradnji samopouzdanja adolescenata?
Foto: Pixabay - Ilustracija | Izazovi u adolescenciji

Izgradnja samopouzdanja kod adolescenata je ključna za njihov uspjeh i sreću u životu. To je dugotrajan proces koji zahtijeva strpljenje, podršku i ohrabrivanje i jedan je od najvažnijih zadataka roditeljstva.

Samopouzdanje je poput čvrstog temelja za kuću, bez njega sve ostalo je nestabilno. U razdoblju burnih promjena, kakvo je adolescencija uloga roditelja je fundamentalna, mišljenje je Vedrane Andrić, psihologinje. 

''Roditelji su prvi i najvažnijij uzor svojoj djeci. Kada adolescenti vide svoje roditelje kako se suočavaju sa izazovima s povjerenjem i pozitivnim stavom, to im daje snažnu poruku da i oni mogu tako.

Roditelji trebaju učiti svoje adolescente da jasno izražavaju svoje misli i osjećaje, odnosno da ih uče razvijanju komunikacijskih vještina, i to najbolje svojim ličnim primjerom. Djeca najviše uče posmatranjem svojih roditelja, a ne usvajanjem uputa od svojih roditelja koja su nerijetko suprotna od njihovog ponašanja'', kaže Andrić za Tuzlanski.ba.

Roditelji koji su samopouzdani, kaže ona, pružaju svojoj djeci osjećaj sigurnosti i podrške. To je poput čvrstog tla na kojem adolescenti se mogu osloniti dok istražuju svijet i razvijaju svoje sposobnosti.

''Samopouzdani roditelji otvoreno komunikaciraju i spremni su saslušati svoje adolescente. Ako roditelji mirno rješavaju konflikte, i ako prihvataju različita mišljenja, onda će i adolescenti usvajati takve obrazce ponašanja. Sveukupno to stvara poticajnu atmosferu u porodici, u kojoj se mladi ljudi osjećaju slobodno da izraze svoje osjećaje, misli, želje, što je ključno za razvoj samopouzdanja'', navodi.

Adolescenti, kako kaže, trebaju roditelje koji će ih bodriti, podržavati da slijede svoje interese i snove, jer samo na taj način će razvijati pozitivnu sliku o sebi i vjeru u sebe. Kada adolescenti vjeruju u svoje sposobnosti, lakše će otkrivati svoje interese, vrijednosti i talente.

''A ako adolescent nema osjećaj da roditelj vjeruje u njega, kako će onda izgraditi vjeru u sebe? Zato prije svega trebaju adolescenti osjećati da su bezuslovno voljeni od strane svojih roditelja bez obzira na njihove uspjehe ili neuspjehe. Zatim osjećati da su poštovani, da roditelji zaista slušaju i cijene šta adolescenti misle i osjećaju.

Roditelji ne trebaju svojim adolescentim nametati svoja neostvarene snove i na njih prebecivati nerealna očekivanja, jer će samo na taj način učiniti da se adolescenti osjećaju loše, da sumnjaju u sebe i da njihova mišljenja, želje i interesi nisu važni'', ističe.

Zato je bitno da roditelji podržavaju interese i hobije svojih adolescenata, a ne samo da vrednuju i cijene školske rezultate, te da podržavaju druženje adolescenata sa prijateljima.

''Kritikovanjem i poređenjem svojih adolescenata sa drugim, samo će ih obeshrabriti, i neće ih motivirati da budu bolji. Roditelji trebaju biti za svoje dijete i u dobrim i lošim trenucima. Trebaju cijeniti ne samo postignuti rezultat, već svaki uložen napor i trud, u svim aktivnostima'', kaže Andrić. 

Samopouzdanje kod adolescenata najbolje se iskustveno razvija kada adolescenti sami steknu uvid da se mogu osloniti na svoje sposobnosti i da su naučili nešto novo, i to na način da im roditelji počnu davati male zadatke i postepeno počnu povećavati odgovornosti svojim adolescentima. Samo na takav način će poticati da se osamostale i da usvajaju nove vještine i sposobnosti.

''Kada adolescenti vjeruju u svoje sposobnosti, lakše će otkrivati svoje interese, vrijednosti i talente. Zatim, lakše će sklapati zdrava prijateljstva sa svojim vršnjacima. Bolje će se nositi sa neuspjesima, koji su sastavni dio života, jer će iste doživjavati kao priliku za učenje i napredovanje a ne kao dokaz svoje vrijednosti. Manje će biti skloni usvajanju negativnih ponašanja i lakše će se nositi sa odbacivanjem'', navodi. 

Samopouzdanje adolescenata je složen concept koji ovisi o mnogo faktora.

''Svaki adolescent je jedinstvena osoba sa vlastitim potrebama, željama i izazovima. Ono što djeluje kod jednog kao ohrabrivanje, kod drugog može djelovati kao pritisak. Važno je zato prilagoditi pristup i provoditi dovoljno kvalitetnog vremena kako bi roditelj upoznao svog adolescenta i pružio mu podršku u najosjetljivijem periodu velikih promjena'', ističe.

Zbog toga je vrlo važno da se roditelji educiraju kako bi bolje razumjeli kroz šta njihovo dijete prolazi i da se ne ustručavaju potražiti pomoć i podršku psihologa, zaključuje psihologinja Andrić.