Jedno od čestih pitanja u svakodnevnoj rutini jeste – kada je idealno vrijeme za tuširanje: ujutro ili navečer?

Iako se čini kao stvar lične navike, odgovor na ovo pitanje može zavisiti od vašeg zdravstvenog stanja, načina života, pa čak i tipa kože.
Večernje tuširanje: Čišćenje dana
Stručnjaci ističu da večernje tuširanje ima prednost kada je riječ o higijeni. Tokom dana, koža upije znoj, prašinu, polen i različite čestice iz okoline. Ako legnemo u krevet bez tuširanja, sve to završava na posteljini, što može uzrokovati iritacije kože i pogoršati alergije.
Tuširanje prije spavanja pomaže u uklanjanju nečistoća i potiče osjećaj opuštenosti, kažu dermatolozi. Osim toga, lagano toplo tuširanje može pomoći da se tijelo pripremi za san – snižava tjelesnu temperaturu i šalje signal mozgu da je vrijeme za odmor.
Jutarnje tuširanje: Buđenje i svježina
druge strane, jutarnje tuširanje ima svoje prednosti, naročito za one koji teško ustaju. Tuš ujutro može djelovati kao prirodni stimulans – poboljšava cirkulaciju, razbuđuje organizam i pomaže da dan počne energičnije.
Također, za osobe koje se bave fizičkom aktivnošću ujutro ili koriste proizvode za njegu lica tokom noći, jutarnje tuširanje može biti nužno kako bi se uklonili ostaci znoja i kozmetike.
Dermatolozi savjetuju da je ključno slušati potrebe vlastitog tijela. Osobe sa suhom kožom trebale bi izbjegavati tuširanje više puta dnevno i koristiti mlaku vodu. Oni koji imaju problema sa alergijama, naročito u sezoni polena, možda će imati više koristi od večernjeg tuširanja.
Također, osobe koje rade u prašnjavim ili zagađenim sredinama, poput građevine ili proizvodnje, definitivno bi trebale birati tuširanje navečer.
I jutarnje i večernje tuširanje imaju svoje prednosti – jutarnje pomaže u buđenju i podizanju energije, dok večernje doprinosi boljoj higijeni i kvalitetnijem snu. Najzdraviji pristup je onaj koji odgovara vašem načinu života, tipu kože i ličnim navikama. A ako imate dilemu – možda je idealna opcija tuširanje onda kada vam to najviše prija.