Probava, metabolizam i apsorpcija hranjivih tvari mogu varirati tokom dana, što znači da određena hrana može biti korisna ili štetna, ovisno o tome kada je konzumirate.

Na primjer, unos proteina ujutro može pomoći u sintezi mišića i ubrzati metabolizam, dok vlakna konzumirana popodne mogu poboljšati probavu. Međutim, neka zdrava hrana može biti loša ako se jede na prazan želudac jer može uzrokovati nadutost, kiselinu ili narušiti apsorpciju hranjivih tvari.
Zdrava hrana koju treba izbjegavati na prazan želudac
Paradajz
Paradajz je bogat vitaminom C i antioksidansima, ali zbog visokog sadržaja taninske kiseline može povećati kiselost želuca, što može dovesti do nelagode ili žgaravice. Ovo može biti posebno problematično za osobe koje pate od refluksa kiseline ili gastritisa, prenosi NDTV.
Citrusno voće
Citrusi su bogati vitaminom C i vlaknima, ali njihova visoka kiselost može nadražiti sluznicu želuca, posebno ako ih konzumirate odmah ujutro. To može izazvati refluks kiseline, nadutost ili s vremenom pogoršati simptome gastritisa.
Banane
Iako su banane odličan izvor brze energije i esencijalnih nutrijenata, konzumacija na prazan želudac može uzrokovati nagli porast razine magnezija i kalija u krvi. Ovo može narušiti ravnotežu minerala u organizmu, što kod osjetljivih osoba može dovesti do umora ili ubrzanog rada srca.
Sirovo povrće
Sirovo povrće poput krastavaca i paprika bogato je vlaknima i esencijalnim nutrijentima, ali može biti teško za probavu rano ujutro. Njihov visok sadržaj vlakana može izazvati nadutost, gasove i nelagodu u želucu.
Kafa
Pijenje kafe na prazan želudac vrlo je česta navika, ali može povećati proizvodnju želučane kiseline, što dovodi do refluksa kiseline, nadutosti i iritacije sluznice želuca.
Začinjena hrana
Iako se začinjena hrana često povezuje s poboljšanjem metabolizma, konzumacija na prazan želudac može nadražiti sluznicu želuca i izazvati refluks kiseline, bol u želucu i nelagodu.
Kruške
Slično sirovom povrću, kruške sadrže puno grubih vlakana koja mogu oštetiti osjetljivu sluznicu želuca ako se jedu na prazan želudac. To može uzrokovati iritaciju, nadutost i probavne smetnje.
Hladni napici
Hladni napici mogu usporiti probavu jer šokiraju probavni sistem kada se konzumiraju na tašte. To može dovesti do nadutosti, probavnih smetnji i nelagode, posebno kod osoba s osjetljivim želucem.
Slatkiši
Hrana bogata šećerom može uzrokovati nagli skok nivoa šećera u krvi kada se konzumira na prazan želudac, što može rezultirati brzim padom energije, žudnjom za slatkim i povećanim rizikom od insulinske rezistencije s vremenom. Također, unos šećera natašte može potaknuti upalne procese i izazvati probavne probleme.
Kako izbjeći ove zdravstvene probleme?
Da biste zaštitili svoje zdravlje, dan započnite blagim i lako probavljivim namirnicama. Uravnotežen doručak koji uključuje proteine, zdrave masti i vlakna može poboljšati probavu i pružiti energiju tokom cijelog dana.