Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, naročito ako su novi, uporni i ometaju svakodnevni život, nemojte ih ignorisati.

Doktor otkriva: "Ovo je slabo poznati simptom koji može biti rani znak raka crijeva"
Foto: Ilustracija | Uporna bol u stomaku

Iako je dobro poznato da je bol u stomaku jedan od simptoma ove bolesti, gastroenterolog dr. Joseph Salhab istakao je poseban detalj na koji javnost treba obratiti pažnju.

Dr. Salhab savjetuje ljude da obrate pažnju na upornu bol u stomaku koja je lokalizovana na istom mjestu, a koja je praćena novom pojavom zatvora ili dijareje, piše Daily Mail.

Ako je bol toliko jaka da vas budi iz sna, trebali biste se obratiti ljekaru, dodao je.

"Ako vas bol probudi usred noći jer je toliko jaka, to nisu simptomi koje biste trebali ignorisati", upozorio je dr. Salhab.

Reagujući na video 28-godišnje žene kojoj je rak pogrešno dijagnosticiran kao sindrom iritabilnog crijeva, američki specijalista je naveo i druge upozoravajuće znakove ovog opasnog raka.

"Promjena oblika stolice – posebno ako postane tanka kao olovka – uz rektalno krvarenje i gubitak tjelesne težine, simptomi su koje ne treba zanemariti", dodao je.

Također je rekao da ako se bol ne smanjuje promjenom ishrane ili nakon pražnjenja crijeva, to može biti ozbiljan znak upozorenja.

Krvarenje iz analnog otvora ili krv u stolici dešava se kada kancerogene mase krvare unutar probavnog trakta. Drugi simptomi raka debelog crijeva uključuju kvržicu u stomaku, nadutost, osjećaj umora ili kratak dah.

Međutim, rak debelog crijeva može se razvijati bez ikakvih simptoma sve dok se ne proširi na druge dijelove tijela, kada postaje znatno teži za liječenje.

Nove studije pokazuju da su dijagnoze ove bolesti u populaciji mlađoj od 50 godina skočile za čak 80% u posljednjih 30 godina širom svijeta.

Za razliku od toga, stope raka kod starijih osoba, koje su statistički podložnije ovoj bolesti, ostale su stabilne ili su se smanjile u istom periodu.

Stručnjaci smatraju da je više faktora doprinijelo ovom fenomenu – od zagađenja, gojaznosti, pa čak i mikročestica plastike u vodi za piće.

Genetski faktori također igraju ulogu, ali nezdrava ishrana bogata ultraprerađenom hranom, solju i alkoholom, a siromašna vitaminima i mineralima, glavni je uzrok najčešćih karcinoma kod osoba mlađih od 50 godina.

U Velikoj Britaniji, rak debelog crijeva je četvrti najčešći rak, a godišnje ubije gotovo 17.000 ljudi, s tim da broj slučajeva kod mladih i dalje raste.

Analize pokazuju da bi do 2040. godine broj smrtnih slučajeva od raka debelog crijeva u UK mogao porasti za 2.500 godišnje, dok bi broj dijagnosticiranih slučajeva mogao porasti za otprilike 10% u istom periodu.