Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Vjerovatnoća za razvod braka raste ovisno o načinu na koji ste se upoznali

Preuzmite sliku

Teško je pronaći ljubav, a danas često osobe srodnu dušu susreću – online. No, osobe koje se tamo upoznaju trebale bi biti oprezne ako žele da njihova veza potraje. Način na koji se upoznaš s partnerom može biti u uskoj vezi s time koliko dugo ćete ostati zajedno.

Novo istraživanje britanske Marriage Foundation pitalo je ljude koji jesu ili su bili u braku kako su upoznali svog supružnika, a rezultati pokazuju da je veća vjerovatnoća da će brakovi brzo završiti razvodom za parove koji se upoznaju putem interneta –  vjerovatnije će se razvesti u prve tri godine braka, prenosi Miss7.

Ispitano je 2000 ljudi o tome gdje su upoznali svoje sadašnje ili bivše supružnike. I čini se da ova sve popularnija metoda upoznavanja predviđa kratak brak. Oko 12 posto parova koji su se upoznali putem interneta razveli su se u roku od tri godine braka, u usporedbi s osam posto koji se znaju od škole/fakulteta, šest posto koji su se upoznali na poslu, tri posto u baru ili društvenim izletima i dva posto preko prijatelja ili porodice.

Stopa razvoda za svaku skupinu raste kako godine prolaze. U prvih pet godina braka, parovi koji su se upoznali putem interneta i dalje su oni koji će se najvjerovatnije razvesti, s 15 posto ispitanika. No, stopa razvoda parova koji su se upoznali na poslu ne zaostaje puno i iznosi 13 posto. A u prvih 10 godina braka, razvodi među parovima koji su se upoznali na poslu znatno nadmašuju one kod internetskih spojeva i to 24 do 20 posto. S 15 posto odnosno 13 posto, parovi koji su se upoznali preko prijatelja i porodice te parovi koji su se upoznali u školi imaju najmanju vjerovatnoću da će se razvesti u roku od 10 godina.

Zašto je veća vjerovatnoća da će se parovi koji su se upoznali online rastati?

Pa zašto je veća vjerovatnoća da će se parovi koji se upoznaju na internetu razvesti u roku od tri godine? Autor studije Harry Benson piše u svom zaključku da su, u usporedbi s onima koji se upoznaju preko prijatelja ili porodice, oni jedno drugom “relativni stranci”.

“Prikupljanje pouzdanih informacija o dugoročnom karakteru osobe s kojom izlazite ili se vjenčate je očito teže za parove koji se susreću na internetu bez doprinosa zajedničkih prijatelja ili porodice”, piše Benson. “Za internetske parove, društvene veze između porodice i prijatelja moraju se formirati od nule, a ne biti dobro uspostavljene godinama ili čak decenijama.”

Međutim, ovi problemi nisu nepremostivi, pogotovo s vremenom. On nastavlja: “Činjenica da dodatni rizik nestaje nakon prve tri godine braka ukazuje na važnost društvenog kapitala koji se dugoročno uspostavlja kroz porodicu i prijateljstvo.” Uglavnom, kako parovi rastu zajedno i postaju dio međusobnih života, više im ne nedostaju te informacije ili veze.  (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,