Djeca su okružena materijalnim stvarima, tehnologijom i brojnim pogodnostima, što može otežati razvoj zahvalnosti, odgovornosti i suosjećanja.

Psihologinja tvrdi: Ovo su navike roditelja koji odgajaju najbolju djecu
Foto: Ilustracija | Trude se najboljem odgoju

U svojoj praksi često susrećemo porodice koje se trude odgojiti djecu koja nisu razmažena – djecu koja su zahvalna uprkos bogatstvu, luksuznim putovanjima, prelijepim domovima i najnovijim igračkama, gedžetima i automobilima.

Psihologinja, savjetnica i terapeutkinja Sheryl Ziegler podijelila je ključne navike roditelja koji uspijevaju odgojiti djecu koja nisu razmažena, piše Your Tango.

Roditelji me pitaju da li je moguće odgojiti djecu koja nisu razmažena, a moj odgovor je: "Da, ali morate uložiti trud." Ja to nazivam svjesnim roditeljstvom, a ono zahtijeva dosljednost i disciplinu. Da biste bili uspješni, morate imati jasne ciljeve i istrajnost u njihovom provođenju.

Roditelji koji uspijevaju u tome rade sljedeće stvari:

1. Redovno govore "ne"

Praktikujte odgođeno zadovoljstvo – ne dajte djeci sve što požele, čak i ako to možete priuštiti. Neki roditelji imaju problem sa postavljanjem granica i teško im je reći "ne".

"Često se povodimo za onim što drugi roditelji rade. Lakše je pratiti njihov primjer nego definirati vlastite vrijednosti i postaviti zdrave granice unutar svoje porodice. Ponekad nas slijepo praćenje 'cool' roditelja može učiniti da se i sami osjećamo 'cooler'. Dobra vijest je da, ako popuštate pred svakim djetetovim zahtjevom, možete to brzo promijeniti. Ključ je u tome da zastanete i svjesno odaberete bolje ponašanje – za vas i za vaše dijete", kazala je Ziegler.

2. Pokazuju zahvalnost svojim primjerom

Ne učite dijete samo da kaže "molim" i "hvala" – naučite ga i važnosti kontakta očima, čvrstog rukovanja, izražavanja naklonosti i cijenjenja ljubaznih i velikodušnih gestova.

Ako dijete ne pokaže zahvalnost za poklon koji primi, neka ga vrati – osobi koja ga je poklonila ili vama, dok ne nauči kako da ga primi na odgovarajući način.

3. Njeguju altruizam

Redovno donirajte odjeću i igračke onima kojima su zaista potrebne – ne samo komšijama koji imaju mlađu djecu, jer je to lakše! Neka i vaša djeca učestvuju u procesu.

To ne bi trebalo biti samo sezonska aktivnost za praznike – neka donacije postanu redovna porodična praksa. Zajedno sortirajte, pakujte i isporučujte donacije kako bi djeca vidjela gdje njihove stvari odlaze i zašto su važne drugima.

4. Paze na krug ljudi s kojima se druže

Ako se krećete isključivo u krugu drugih imućnih porodica koje ne odgajaju djecu s istom pažnjom i namjerom, možete se naći u okruženju koje vam neće pomoći u ostvarenju vaših ciljeva.

Birajte prijatelje i porodice s vrijednostima sličnim vašima. U suprotnom, vremenom ćete se osjećati iscrpljeno i obeshrabreno u svom nastojanju da odgojite odgovornu i nesebičnu djecu.

5. Pišu zahvalnice

Da, rukom napisane zahvalnice na papiru, olovkom.

Psihologinja Sharon Saline savjetuje: "Izražavanje zahvalnosti je čin ljubaznosti i brige. Ono podstiče integritet, velikodušnost i bliskost. Odvojite malo vremena da razmislite o ljudima koji vam donose radost, podržavaju vas ili vas vole onakvima kakvi jeste. Cijenite ih jer su dio vaše životne podrške i dragocjen resurs koji vas svakodnevno održava."

6. Ne sprečavaju svaki pad

Dozvolite djeci da iskuse prirodne posljedice svojih postupaka – podijelite s njima vlastita iskustva i naučite ih da je život ponekad nepravedan.

Nemojte ih pretjerano štititi od razočaranja, jer padovi i neuspjesi prirodan su dio odrastanja.

Kako objašnjava psihoterapeutkinja Zoe Shaw: "Danas roditelji ‘štite’ djecu tako što u igrama ne broje bodove i proglašavaju svu djecu pobjednicima. Naravno, forsiranje pretjerane kompetitivnosti u ranom uzrastu može biti štetno, ali i potpuno izbjegavanje takmičenja vodi u drugu krajnost. Djeca tada uče da ne moraju ulagati trud jer svi dobijaju istu nagradu, bez obzira na talenat i rad koji su uložili."

7. Odolijevaju kupovini nepotrebnih stvari

Samo zato što možete, ne znači da treba. Nemojte kupiti četiri lutke samo zato što si ih možete priuštiti – kupite jednu i naučite dijete da je voli i cijeni.

To je jedan od ključnih principa odgoja djece koja nisu razmažena.

8. Razgovaraju s bakom i djedom i objašnjavaju im svoje namjere

Objasnite im da želite odgojiti pristojnu, zahvalnu, ljubaznu i odgovornu djecu, te kako planirate to postići.

Ako su poput većine baka i djedova koji vole razmaziti unuke, zamolite ih da to rade kroz ljubav, pažnju i vrijeme provedeno s njima, a ne kroz gomilanje poklona, slatkiša i novca.

9. Uče djecu vrijednosti novca

Od malih nogu ih naučite kako da upravljaju svojim novcem: štednjom, doniranjem i odgovornim trošenjem.

Ako ne znate kako početi, stručnjakinja za organizaciju Diane Quintana preporučuje: "Ako vaše dijete dobije novac za rođendan ili praznike, naučite ga da dio stavi u štedni račun. Takođe, naučite ga kako da bude odgovorno sa novcem tako što će štedjeti za nešto posebno što želi. Napravite posebnu kasicu za novac koji zarade obavljajući dodatne poslove u kući."

10. Dijele svoju porodičnu priču

Djeca treba da znaju priču o bogatstvu porodice, bez obzira da li je riječ o generacijskom bogatstvu ili ste ga sami stvorili.

Ako dolazite iz imućne porodice, objasnite kako je to bogatstvo stečeno i kakve su se vrijednosti njegovali u procesu. Ako ste se sami izgradili, podijelite svoju priču i prepreke koje ste morali savladati.

Nemojte zaboraviti: davanje djeci svega što vi niste imali nije uvijek najbolja stvar. Mnogo ste naučili na svom putu, a ako vam dijete postane razmaženo – ono koje stalno zahtijeva, plače i ljuti se kad ne dobije ono što želi – krivac ste vi!

Zato prestanite popuštati i počnite primjenjivati ove principe. Tako ćete ne samo uživati u roditeljstvu, već će i vaše dijete biti sretnije, uravnoteženije i prilagođenije. A to je nešto što nijedan novac ne može kupiti.