Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Uređenje doma: Kako postati minimalista

Preuzmite sliku

Mnogi od nas kupuju i čuvaju stvari samo zbog toga da se ispuni prostor. Istina je da je prilično lako biti minimalista kad živite u skučenom i ograničenom prostoru za police i sva ona “idealna” mjesta za naguravanje stvari.

Ali u slučajevima kada u našem domu ima dovoljno komfora, on se počinje polako pretvarati u skladište neželjenih i nepoželjnih stvari. A onda traži više posla od vas i ostavlja sve manje vremena za vaša lična zadovoljstva, piše House.ba.

Kada se odlučite da uredite ili preuredite svoj dom kako bi imao minimalističku notu, prije svega trebate u tome biti odlučni, postaviti i držati se granice. Evo nekoliko savjeta koje morate imati na umu kako bi vam pomogli da zadržite tok svoje verzije minimalizma, bez obzira na veličinu vašeg prostora:

1. Nemojte dodavati mjesta za čuvanje stvari

Kada imate dovoljno ormara i ostalog prostora za čuvanje, nemojte stavljati dodatne ormare, ladice ili police. Ograničite se na prostor koji već imate. Ako trebate dodatnog prostora, pregledajte šta sve držite u postojećim i objektivno izbacite što ne koristite. Otvorit će se dodatni prostor o kome niste ni sanjali.

2. Idite korak dalje i uklonite mjesta za čuvanje koja ne trebate

To može značiti da uklonite plastične police na koje ste skupljali sitnice za “može zatrebati”, stara komoda prebačena na balkon ili u garažu (može još poslužiti) ili jednostavno kada kupujete novi komad namještaja kupujte veličinu koja vam je zaista potrebna, a ne zato što svašta možete natrpati unutra. Koncentrirajte se na stvari koje će vas spriječiti od sakupljanja neželjenih i nepotrebnih stvari.

3. Redefinirajte “puno”

Ponekad se čišćenje vašeg prostora upravo svodi na usvajanje novog koncepta “puno”. Za mnoge od nas, nakon godina pretrpanih ladica i ormara koje jedva da se zatvaraju, može biti čudan osjećaj imati puno puno više prostora u ormarima i ladicama – a to je upravo količina koja omogućava jednostavnu i optimalnu funkcionalnost. Kada redefinirate “puno” u ormaru s odjećom, to neka bude rezervni jastuk i dekica. Ideja vodilja je da dozvolite da vam vaš unutarnji kompas kaže šta je to “pun” ormar umjesto samog prostora ormara.

4. Idite polako

Kad uređujete ili preuređujete prostor, nemojte žuriti da zatrpavate stvarima. Idite polako i nabavljate komad po komad namještaja. Prvo opremite najvažnijim, a onda polako dodajte dodatni prostor za čuvanje kada se zaista uvjerite da vam je potreban. Isto vrijedi i za zidove i dodatnu dekoraciju. Ne pokušavajte žuriti da “ispunite” prostor bez da definirate kako želite da se osjećate u njemu. Polako dodajte slojeve, teksture i boje sve dok ne osjetite da je to upravo što ste željeli. Neki ljudi teže podnose osjećaj da je prostor “nepotpun”, ali bolje je strpljivo graditi nešto u čemu ćete uživati dugo, svaki dan.

5. Ako ste u nedoumici, dodajte biljke i rasvjetu

Svi poželimo u određenom trenutku da je u našem domu jedna soba veća, a druga manja, da je hodnik manji i kupatilo veće… Ali, umjesto da se umarate ovakvim razmišljanjima, prihvatite prostor takav kakav jeste i polako ih ispunite dekoracijama, najbolje lijepim zelenilom i osvjetljenjem. Biljke i izvori svjetlosti daju svrhu i interes prostorima, bez dodavanja težine ili trošenja na namještaj. Zapamtite, dekor se ne sastoji isključivo od namještaja i umjetničkih dijela. Ako trebate osvježenje prostora, ne idite odmah za dodatnim komadom namještaja. Umjesto toga upotrijebite zelenilo i rasvjetu kako bi ste osvijetlili i osvježili prostor, a ne da ga punite radi popunjavanja. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,