Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Svađe koje su zabranjene u zdravoj ljubavnoj vezi

Preuzmite sliku

Psiholozi tvrde da u sretnim vezama ne bi trebalo da se koriste niski udarci…

Čak i kada se vi i vaš partner uopšte ne slažete oko nečega i imate suprotna mišljenja, postoje stvari koje nikada ne bi trebalo da postanu predmet rasprave. Naravno, povremene prepirke potpuno su normalne i očekivane, ali uvijek treba da težite prema tome da pronađete zajednički jezik, prenosi index.hr.

Ipak, zašto uopšte dolazi do svađa ako se iskreno volite?

“Što ste bliskiji i intimniji, lakše izgubite granice koje moraju biti tu kako biste se zaštitili kao pojedinci”, objasnio je psiholog Joshua Klapow za Elite Daily.

Ipak, ističe da u svakoj vezi postoje granice koje se ne smiju preći, a izdvojio je i tri svađe, odnosno poteza koji su u zdravim ljubavnim odnosima apsolutno zabranjeni:

Lični napad

Spominjanje stvari za koje znate da će povrijediti partnera je iznimno nizak udarac, a može biti i poprilično bolno za oboje.

“Lični napadi ne pomažu u rješavanju problema, oni samo pojačavaju emocije. Možete biti ljuti na ono što su radili ili rade, ali se usredsredite na konkretne stvari koje su napravili, a ne na njihov karakter ili vrijednost”, ističe Klapow.

Takvo ponašanje donosi više štete nego koristi.

Svađanje samo kako biste pobijedili i dokazali svoju poentu

Vi i vaš partner bi trebalo da budete tim. U svemu treba da budete zajedno i između vas ne bi trebalo da postoji nezdravo nadmetanje.

Kako je Klapow objasnio, kada ste fokusirani samo na to da “pobijedite” u svađi, ne možete dovoljno jasno čuti šta vam druga strana govori niti se baviti rješavanjem problema koji je izazvao svađu. Zato, ako tokom rasprave samo želite pobijediti, uzmite predah.

“Jedna od najvažnijih stvari koje treba zapamtiti je da, kad su u pitanju vaše emocije, ne možete razmišljati tako jasno. Odvojite minutu, dve ili deset da se smirite. Onda počnite razgovarati”, savjetuje Joshua.

Omalovažavanje i ućutkivanje partnera

Tokom svađe nemojte biti orijentisani isključivo na sebe i svoje osjećaje. Takođe, nije dobro ako ne dopuštate partneru da kaže šta misli te ga ućutkujete.

“Ako u potpunosti izbjegavate raspravu zato što odbijate da uložite napor u to da riješite problem, poruka koju šaljete je – nije me briga za tebe”, kaže dr. Klapow.  (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,