Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Stvari kojih se možemo odreći da bismo spasili naš okoliš i promijenili način života

Preuzmite sliku

U modernom svijetu teško je pronaći osobu koja nikada nije čula za minimalizam. Pojednostavljeno, to je stil života čija je svrha imati stvari što je manje moguće – samo one koje su zaista potrebne ili koje nas zaista čine sretnima, piše Bright Side.

Minimalizam se može usvojiti kao način da pokažemo da nam je stalo do naše planete, jer kupovina manje stvari ili kupovina visokokvalitetnih stvari dovodi do smanjenja količine otpada koji proizvodimo i brige o našem zdravlju i našoj okolini, prenosi Tuzlanski.ba.

1. Staklene posude umjesto plastičnih

Staklo je definitivno poželjniji materijal od plastike. Ovaj materijal je mnogo sigurniji i ekološki prihvatljiviji od plastike. Staklene posude su izdržljivije i za razliku od plastičnih, dobre su i za niske i za visoke temperature. Osim toga, u njima možete čuvati bilo koju hranu: kuhanu, sirovu, slatku i kiselu. Ove posude se mogu prati u perilici posuđa i koristiti u rernama.

  • 2. Ne upotrebljavajući većinu različitih kuhinjskih uređaja

    Ne treba nam puno stvari za kuhanje hrane – šporet, rerna, mikrovalna pećnica. Naravno, neki ljudi ne mogu živjeti bez svojih omiljenih tostera ili aparata za vafle. Ali ovi uređaji uglavnom sakupljaju prašinu na policama. Možete uštedjeti i novac i prostor ako umjesto novog aparate za kafu ili jogurt kupite stvari koje su vam zaista potrebne.

    3. Cipele

    Ovo je upravo primjer kupovine nečega skupog kako biste dugoročno uštedjeli novac. Ne trebaju vam one lijepe sandale s popustom koje ćete nositi samo 3 puta u životu. Puno je bolje imati nekoliko pari cipela za različite svrhe, poput cipela, čizama, tenisica i sandala. Dugo ćete koristiti ove cipele.

  • 4. Jelo

    Poenta minimalizma je imati samo potreban broj stvari. Znači da vam nije potreban set od 20 tanjira “u slučaju da imate goste” ili druga slatka šoljica. Ne kupujte stvari koje vam zapravo nisu potrebne.

    5. Torbe

    U modernom svijetu torba nije ukrasni dodatak, već je prijeko potrebna stvar. Ali s vremena na vrijeme ogroman broj različitih torbi predstavlja veći problem. Baš kao i cipele, bolje je imati 2-3 torbe za različite svrhe. Trebali bi biti kvalitetne i pouzdane.

  • 6. Čaj od listova umjesto vrećica

    Čak i redovne vrećice čaja sadrže mikročestice plastike. Ako vam se u čaši zaista ne sviđaju listovi čaja, možete kupiti metalno cjedilo – samo stavite lišće u njega i stavite ga u vruću vodu.

    7. Kozmetički proizvodi

    I dalje možete koristiti kvalitetne kozmetičke proizvode, ali bolje je ograničiti se na apsolutni minimum. Različiti losioni, kreme i drugi proizvodi izgledaju sjajno u trgovinama, ali trebaju li nam zaista svi? Trošimo mnogo novca na njih i često oštećuju našu kožu.

  • 8. Brijači

    Klasični brijač je, naravno, mnogo skuplji od plastične alternative, ali je i izdržljiviji – i trebate samo zamijeniti oštrice. Ti su brijači obično izrađeni od nehrđajućeg čelika, lako se peru, a oštrice su znatno jeftinije od zamjenjivih kaseta poznatih marki.

    9. Spužve za kupanje od prirodnih materijala umjesto od plastike

    Kada birate spužvu za pranje, obavezno kupite onu od prirodnih materijala. Možete birati između lufe (prilično mekane), vlakana koprive (umjerena) i vlakana od lišća (tvrda). Ovi materijali su sigurni za vaše zdravlje, potpuno su biorazgradivi i jednostavni za upotrebu.

  • 10. Oblog od pčelinjeg voska umjesto plastičnog omota

    Ovo je sigurna i ekološka zamjena za uobičajeni celofan. Možete sami kupiti ili zamotati pčelinji vosak – trebaju vam samo pamučna tkanina i vosak. Ovu foliju možete koristiti mnogo puta kao pokrivač tanjira s hranom, a možete zamotati i hljeb, peršun, sir ili povrće. Osim toga, ovaj se omot može prati. Jedan omot se može koristiti nekoliko godina ako ste pažljivi. (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , ,