Subota, 20. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Stvari koje ne treba prati u mašini za pranje suđa

Preuzmite sliku

Mašina za pranje suđa je nevjerovatna pogodnost koja je nezamjenjiva u mnogim domovima.

Međutim, postoji suđe koje je bolje oprati ručno.

Da bi mašina za pranje suđa olakšala vaš život dugi niz godina, moramo se pobrinuti za to. Neke predmete ne možete staviti u mašinu, jer mogu prouzrokovati kvar mašine za pranje suđa ili na taj način možemo uništiti naše suđe, prenosi Ženski magazin. Koji su to predmeti?

Stvari koje se ne mogu prati u mašini za pranje suđa:

Kristalne čaše

Čaše od kristala su izuzetno nježne. Pranje na visokim temperaturama može dovesti do njihovog uništenja. Kristalne čaše najbolje je oprati ručno sa malo tečnosti za pranje suđa.

Kuhinjski noževi

Treba izbjegavati stavljanje noževa u mašinu za suđe, jer se pod uticajem visoke temperature mogu oštetiti i promijeniti boju. Najbolje će biti ako noževe operete u mlakoj vodi i osušite ih odmah nakon pranja krpom.

Drveno suđe

Treba da izbjegavamo pranje drvenih posuda u mašini za suđe, uključujući daske za sječenje i drvene kašike, jer će se takvo suđe mnogo brže deformisati. Ovo se takođe odnosi na posude sa drvenim elementima.

Dekorativni porcelan

Ne stavljamo porcelan i keramiku u mašinu za sudove, pogotovo one predmete koji imaju ukrase od zlata, srebra ili su ručne izrade. Nakon pranja jednog ukrasnog tanjira može se ispostaviti da naš obrazac neće biti na njemu ili će biti značajno oštećen.

Aluminijsko suđe

Ne bi trebalo da peremo suđe od aluminijuma u ​​mašini za pranje suđa, jer je tečnost u mašini za suđe dovoljno invazivna da ubrza stvaranje hrđe. Takođe bi trebalo da izbjegavamo izbjeljivače i sodu bikarbonu, koji mogu oštetiti naše aluminijske posude i tanjire.

Srebro

Držite srebrne predmete i escajg dalje od mašine za pranje suđa, jer mogu izgubiti sjaj. Uz srebrno posuđe i pribor za jelo, možemo učiniti i da izgube sloj srebra pod uticajem jakih deterdženata.

Plastika

Pazite na plastično suđe i posude, jer pod uticajem visokih temperatura koje se koriste u mašini za suđe mogu da se deformišu i oslobađaju štetne materije. Plastične posude koje su sigurne za pranje u mašini za suđe imaju posebne oznake.

Termos

Vruća voda u mašini za pranje suđa može oštetiti slojeve termosa kao i poklopac i na taj način termos može izgubiti sposobnost zadržavanja toplote. Ako želite temeljno oprati termos, sipajte sodu bikarbonu, sipajte vodu i sačekajte nekoliko sati.

Suđe od kovanog gvožđa

Posude od livenog gvožđa, treba oprati ručno kao i njihov delikatni premaz. Najbolji način pranja posuda od livenog gvožđa je upotreba papirnih ubrusa i morske soli, a ne tečnosti za pranje suđa.

Staklene tegle sa naljepnicama

Prije nego što stavimo tegle u mašinu za suđe, trebalo bi da uklonimo naljepnice sa njih. Mogu se zaglaviti u filteru za pranje suđa. Da biste se bez problema riješili etiketa, samo ih ostavite potpopljene u rastvor od tople vode i sode bikarbone. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,