Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Stereotipizacija: Slobodni muškarci vs. slobodne žene

Preuzmite sliku

Živimo u dobu tehnologije i urbanizacije koje je ljudima donelo otuđenost i individualizam. Nerijetka je pojava da partneri sve kasnije stupaju u brak ali primijetno je i da se slobodni muškarci i slobodne žene ne doživljavaju na isti način. Američka spisateljica Kate Bolickizdala je novu knjigu pod naslovom „Spinster: Making a Life of One’s Own“ u kojoj se bavi upravo ovom temom i ukazuje na tenzije koje se stvaraju kada je brak u pitanju, naročito na žene.

Ona opisuje status i mjesto slobodnih žena u društvu, kroz istoriju. Iako svi odrastamo sa idejom da ćemo jednog dana stati pred oltar i osnovati porodicu, Kate navodi da su pritisci na žene mnogo izraženiji, a da je u priču uključen i strah. Ženama je predstavljeno kao da imaju manje izbora, da je bračna zajednica obaveza, a da one nemaju kontrolu nad tim kada će se to dogoditi.

Kada su u pitanju muškarci, složni su da je vrijeme da se žene kada dođu do tridesete. Oni jednostavno odluče da je došlo vrijeme za to i ožene se onom sa kojom se u tom trenutku zabavljaju. Tako da oni imaju mnogo opušteniji stav prema tome jer će to učiniti kada se budu tako osjećali i u krajnjem slučaju kad im se prohtije.

Spisateljica podsjeća na razliku i stereotipizaciju kada su same riječi u pitanju. Dok slobodne muškarce oslovljavamo neženjama, time ukazujući na njihovu slobodu i inferiornost, žene koje nemaju partnera često nazivamo usidjelicama koje su se, kako sama riječ pokazuje usjedile umjesto da ustanu i traže muža.

Predrasude po ovom pitanju su stalne, a često tome doprinoste i mediji koji društvu kreiraju određene predstave. Stereotipi nisu slučaj samo kada je moderno doba u pitanju. Mnoge kulture su tradicionalno brutalne prema slobodnim ženama. U Južnoj Koreji za ženu koja je umrla, a da nije bila udata se smatra da nije ispunila svoju svrhu, da nađe muža.

Nasljeđe koje se provuklo i u današnje društvo vodi porijeklo od vremena kada žene nisu imale čak ni pravo glasa pa bez muškarca faktički nisu ni postojale. Nekada su se brakovi,ugovarali od strane roditelja tako da djevojke i nisu imale mogućnost izbora. Često je zbog nemaštine bila praksa da se ženska djeca što prije udaju i izvedu iz kuće.

Svi ovi primjeri pokazuju da su se žene vijekovima rano udavale i da su sada, kada imaju mogućnost izbora i slobode, u blagom stresu da sve to ispadne konačno kako one žele. Stoga im treba i više vremena da učine taj odlučujući korak. Žene ne treba da budu u službi roditelja, partnera i djece, a treba da nađu i drugi smisao u svom životu osim veze, piše Kate Bolick u svojoj knjizi. (bizlife.rs)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje