Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Šta nam bijes govori i kako potiskivanje emocija utiče na naš organizam

Preuzmite sliku

Problem sa potiskivanjem emocija je što mogu da se nagomilaju do te mjere da u jednom trenutku eksplodiraju, povrjeđujući druge ili vas same i izazivajući fizička oboljenja i depresiju

Psihoterapeut doktorka Andrea Brand navodi nekoliko stvari koje bi trebalo da znate o bijesu da biste mogli da vodite svoj život u miru sami, bez kajanja zbog svojih reakcija odnosno nereagovanja u određenim situacijama.

Kao djeci, roditelji su vam sigurno govorili da prestanete da bjesnite ili da prestanete da plačete, i takve modele ponašanja ste vjerovatno zadržali i danas. To vas je naučilo da bi takve emocije trebalo izbjegavati.

  • bijes-ljutnja
  • 1. Potisnuti bijes je poput vulkana

    Problem sa potiskivanjem emocija je što mogu da se nagomilaju do te mjere da u jednom trenutku eksplodiraju, povrjeđujući druge ili vas same i izazivajući fizička oboljenja i depresiju.

    2. Bijes pokušava da vam skrene pažnju na nešto

    Kroz bijes vaš mozak pokušava da vam skrene pažnju na veći problem. Ukoliko ignorišete emociju, ignorišete i problem.

    3. Tijelo vam govori kada ste bijesni

    Bijes se često javi tako naglo da i ne prepoznate da ste se razbjesnjeli prije svoje reakcije. Kada naučite da prepoznate šta bijes čini vašem tijelu, na primjer, gorite u licu ili osjećate bol u glavi – naučićete i da odložite svoju reakciju.

    4. Reakcije možete kontrolisati

    Impulsivnost je izbor. Kada osjetite da vas savladava bijes, uvijek možete da odložite svoju reakciju, dajući sebi vremena da ponovo razmotrite situaciju.

    5. Vaše djetinjstvo vas još uvijek povrjeđuje

    Možda vas je roditelj grubo kritikovao kada ste bili mali, rekao da ste glupi ili lijeni, ili vas je vršnjak ismijavao. Takvi događaji ostavljaju posljedice u vidu straha od kritike ili poniženja. Zbog toga, danas kada se nađete u situaciji da vas kritikuju ili možda samo našale sa vama, vaša reakcija je izliv bijesa. Razmislite dobro koliko zaista to ima veze sa tim ljudima, a koliko sa onima koji su vas povrijedili kada niste znali kako da se nosite sa tim.

  • bijes-svadja2
  • 6. Izlivi bijesa uništavaju veze

    Kada u bijesu pokušavate da razgovarate sa svojim partnerom, ništa nećete postići. Nadjačavate se, ne slušate šta drugi ima da kaže, razmišljate samo kako da dobijete ovu bitku, ali na kraju ste oboje gubitnici. Ovakav način komunikacije može dovesti do toga da “hodate na prstima” oko svog partnera ili on oko vas iz straha da ne započnete svađu.

    7. Budite svjesni zašto i kako reagujete

    Bijes sa kojim se nosite na nezdrav način, spriječiće vas, i one koje volite, da od života, i jedni od drugih, dobijete ono što želite. Kada postanete svjesni zašto i kako reagujete pronaći ćete ispravan način da se nosite sa negativnim emocijama.

    Prvo što morate da uradite, jeste da identifikujete probleme i da prihvatite odgovornost. Budite iskreni prema sebi i sagledajte šta je bijes učinio sa vašim odnosima sa ljudima. Zatim može započeti proces učenja, na koji način da pristupite i kako da se nosite sa svojim osjećanjima. Kada riješite da promijenite način na koji razmišljate i reagujete, preuzeli ste kontrolu nad svojim životom. Naučite da oprostite i da nastavite sa svojim životom.

    (bizlife.rs)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje