Utorak, 23. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Šest tipova toksičnih majki

Preuzmite sliku

Psiholozi ističu da je odnos s majkom najvažniji odnos u životu jer formira našu osobnost od samog rođenja i utiče na sve kasnije obrasce našeg ponašanja. Međutim, to nije sve. Ono što smo naučili od svoje majke u djetinjstvu, jednako kao i obrasci njenog ponašanja, često se preslikava na nas te naše odnose u odrasloj dobi.

S obzirom na to da majke, jednako kao i očevi, imaju svoje slabe i svoje jake strane, neke od njih mogu biti posebno toksične za njihovu djecu. Psihologinja Anna De Simone u tekstu objavljenom na portalu Psicoadvisor definisala je šest tipova toksičnih majki.

Majka sklona emocionalnim ucjenama

Ovaj tip majke, kako objašnjava psihologinja, odriče se gotovo svega za svoju djecu, ali zauzvrat traži kontinuiranu pažnju, koristeći pritom emocionalne ucjene da se dijete osjeća krivim. To može dovesti do diskreditacije drugog roditelja, uzrokujući da ga djeca mrze ili da mu zamjeraju. Kako djeca odrastaju, izmjenjuju ljutnju s osjećajima krivnje.

Kćeri su sklone postati žrtvom svoje majke idealizirajući je ili pobjeći kako ne bi riskirale postati joj slične, dok su muška djeca sklona reproduciranju sličnih oblika ovisnosti ili imaju velikih poteškoća u organiziranju privatnog života u odrasloj dobi, prenosi index.hr.

Negativna majka

Negativna majka je osoba koja uvijek razmišlja o lošim stvarima, sklona je neprestanom žaljenju i zbog najmanjih sitnica, kritična je i osuđujuća prema vlastitoj djeci, objašnjava De Simone. Ovaj tip majke nikada ne daje komplimente, već djecu nerijetko pokušava obeshrabriti. Ovakav stav izaziva u njima dubok osjećaj neadekvatnosti i jaku nesigurnost koja ostaje u njima sve do odrasle dobi.

Majka žrtva

Ovaj tip majke često se žali na vlastiti život i, iako striktno ne kritizira svoju djecu, neprestano traži njihovu podršku, uskraćujući im pritom osjećaj zaštite koji im je itekako potreban. Djeca su tako prisiljena ponašati se kao roditelji potrebite majke, što snažno utječe na formiranje njihove ličnosti. Takva djeca u odrasloj dobi mogu postati izrazito razdražena, ali i dalje nesigurna i puna krivnje koju nose u sebi.

Narcisoidna majka

Narcisoidna majka ponosi se svojom djecom i puna je očekivanja od njih jer ih doživljava kao ”produžetak same sebe”. Psihologinja objašnjava kako majka sklona ovakvom ponašanju od djece očekuje da budu tačno onakva kakvima ih ona zamišlja, onemogućujući im pritom slobodu izbora. Kod djece se razvija snažna narcistička rana jer ubrzo shvataju da je majčinska ljubav uvjetovana. Kod tipične narcisoidne porodične dinamike majka svakoga stavlja na njegovo mjesto, učeći djecu da moraju zaraditi njenu pažnju.

Histrionska majka

Histrionska majka voli privlačiti pozornost na sebe, trudi se svim silama izgledati mlađe, a često se upušta i u ekscesna ponašanja koja prvenstveno posramljuju njenu djecu. Ovaj tip majke psiholozi opisuju kao nesigurnu osobu koja ne želi odrasti te se boji zauzeti ulogu majke, već nastoji ostati djevojka.

Depresivna majka

Psihologinja De Simone objašnjava kako depresivna majka ima slične karakteristike kao i majka žrtva, ali pritom ima tendenciju ne pružiti odgovarajuću zaštitu svojoj djeci koja se zbog toga osjećaju napušteno, beskorisno i nedovoljno važno. Tokom odrastanja djeca depresivne majke mogu postati apatična i bez strasti, ali i prerano zrela ili, naprotiv, ovisna o majci i duboko emocionalno nezrela.  (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,