Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Savjeti za njegu zuba za što rjeđe posjete stomatologu

Preuzmite sliku

 

Možda bi to moglo biti šok, ali vaši zubi nisu luksuzne kosti lica. Zdravi zubi su kamen temeljac dobrog zdravlja općenito i sa dobrim razlogom, piše Bright Side.

Ne samo da ne možete dobro jesti bez njih, već su vam potrebno i da pravilno govorite. Zubna caklina je najtvrđa tvar u cijelom tijelu, a pristranost zuba je, nažalost, vrlo stvarna, prenosi Tuzlanski.ba.

Ovo su neki od savjeta kako da održavate svoju oralnu higijenu, za što rjeđe posjete stomatologu.

1. Dodajte mlijeko u kafu i čaj

Da bi vaši zubi izgledali sjajno, prije svega morate obratiti pažnju na ono što stavljate u usta. Bojenje emajla dolazi zbog hemijskih svojstava hrane. Kisela hrana oštećuje caklinu, a hrana s visokim sadržajem tanina, poput kafe ili čaja, boji zube u tamniju boju.

Uravnotežite pH  tako što ćete nakon kisele hrane pojesti nešto neutralno i bogato kalcijumom. Sipajte mlijeko u kafu ili čaj kako biste oslabili njegovu kiselost, a jelima dodajte više paradajz sosa. Kazein, protein koji se nalazi u mlijeku, posebno smanjuje promjenu boje zuba.

  • 2. Jedite ananas

    Ananas je jedina hrana koja sadrži spoj, bromelain, koji odlično štiti caklinu i razgrađuje mrlje na zubima. Također smanjuje bol i oticanje desni zbog svojih protuupalnih svojstava.

    3. Nemojte izbjeljivati ​​zube

    Suprotno onome u šta bi vas industrija ljepote uvjerila, vaši zubi ne bi trebali biti bijeli. Naravno, s vremenom će izgledati sve tamnije . Takođe, nemaju svi zubi istu boju.

    Izbjeljivanje zuba slabi vašu caklinu. A kad emajl nestane, više se neće vratiti. Zato je bolje izbjegavati ugljen i pastu za izbjeljivanje zuba – previše je abrazivna i izlizat će vam zube. Umjesto toga, upotrijebite pastu za zube sa fluoridom. Fluorid je jedna od najuticajnijih komponenti u našoj oralnoj higijeni, a u posljednjih 30 godina smanjuje broj slučajeva karijesa.

    4. Neka vam pljuvačka teče

    Slina vam pomaže u zaštiti zuba stalnim pranjem, uklanjanjem loših bakterija i jačanjem gleđi kalcijem i fosforom. Ako vaša usta prestanu stvarati dovoljnu količinu sline, zubi se isušuju, mijenja se pH usta, a bakterije koje uništavaju caklinu podivljaju. Pijte što više čiste vode tokom dana i žvačite žvaku bez šećera kako biste potaknuli proizvodnju sline.

    Suha usta su također glavni nuspojava mnogih lijekova, poput antidepresiva, a mogu smanjiti efikasnost žlijezda slinovnica. Ako uzimate lijekove, može biti korisno imati vodu uvijek pri ruci.

  • 5. Koristite slamku dok pijete

    Kako se ispostavilo, ne samo da to što pijete utiče na vaše zube, već i na način na koji ga pijete. Način konzumiranja pića takođe može uticati na vaše oralno zdravlje. Dugi gutljaji i držanje tekućine u ustima može pridonijeti stvaranju mrlja i eroziji cakline jer izlažu zube šećeru i kiselinama u piću. U ovom slučaju, šećerna pića u limenkama su najgora.

    Gutanje i korištenje slamki (ako ih pravilno postavite, bez dodirivanja zuba), s druge strane, sigurniji su i zdraviji način pića.

    6. Četkajte zube prije spavanja

    Četkanje 2 puta dnevno je važno, ali u slučaju da to možete učiniti samo jednom, učinite to prije nego što odete na spavanje. Spavanje je period kada ne gutate i ne ispirete usta, a proizvodnja sline je spora, pa nakupljanje plaka na zubima ostaje stagnirajuće i uzrokuje probleme. To može dovesti do suhoće usta i povećanog rizika od karijesa.

    Kao napomenu, mnogi ljudi koji redovno četkaju zube to ne rade dovoljno dugo. Preporučeno vrijeme je 2 minute.

  • 7. Ne zaboravite koristiti zubni konac

    Zubni konac uklanja biofilm između vaših zuba i potiče dobro zdravlje desni. Može očistiti čestice hrane i naslage do kojih četkica za zube ne može doći. 40% plaka se nalazi između zuba! Obratite posebnu pažnju na kutnjake. Nemojte samo provlačiti konac među zubima – morate očistiti konac ispod linije desni kako biste očistili plak.

    8. Ne pritiskajte previše dok četkate

    Imajte na umu količinu pritiska koju koristite prilikom četkanja – ne treba vam mnogo, inače ćete ozlijediti desni i zubi će postati previše osjetljivi. Električna četkica za zube može biti od pomoći pri mjerenju vremena i pritiska. Takođe, uvijek se odlučite za meku četkicu za zube.

  • 9. Sastružite jezik

    Jezik je rezervoar bakterija, a ako se ne kontroliše, može dovesti do lošeg zadaha i ozbiljnijih problema. Zdrav jezik je jednako ružičast, bez crvenih, bijelih ili žutih dijelova. Bijela boja nije razlog za paniku – to je samo mješavina mrtvih stanica i ostataka hrane, a može se lako ukloniti četkanjem i čišćenjem konca.

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , ,