Utorak, 23. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Savjeti nutricionista: Promjene koje treba uraditi svake zime

Preuzmite sliku

Spriječite grip i prehladu sa ovim korisnim savjetima!

1. Dodajte bijeli luk u svoju ishranu

Ne treba vam hrana sa nepoznatim imenom da biste je nazvali super-namirnicom. Bijeli luk je prirodni lijek i može  da se čuva zajedno sa drugim lijekovima. Bijeli luk je prirodni antibiotik sa antivirusnim, antibakterijskim i antifungalnim svojstvima, što ga čini izuzetnim imunološkim zaštitnikom protiv virusa i bakterija. Aktivni sastojak bijelog luka je alicin koji se oslobađa kada slomite mahunu. Da bi se povećala njegova efikasnost, češnjak stisnuti i ostaviti da stoji 10 minuta prije početka termičke obrade. Da li ste zabrinuti zbog neprijatnog mirisa bijelog luka? Ako vam se ukus ne dopada, možete uživati i u dijetetskim suplementima, prenosi Ženski magazin.

2. Obezbjedite zdravu probavu

Da li se pitate kakva je povezanost zdravog metabolizma sa prevencijom prehlade? 70-80% vašeg imunološkog sistema je zasnovano na metabolizmu. Vašu odbranu od bolesti možete ojačati povećanjem nivoa dobrih bakterija u digestivnom traktu konzumiranjem probiotika u obliku dijetetskih dodataka ili fermentisanih namirnica kao što su kiseli kupus i probiotički prirodni jogurt.

3. Uživajte u čaju od đumbira

Dokazano je da sveži korijen đumbira sadrži jaka antioksidativna, antiinflamatorna i antimikrobna svojstva. Čaj od đumbira je izvanredan za vas kada osjetite da počinjete da se borite sa prehladom, jer iznutra zagrijava. Pored toga, stimuliše znojenje, koje može pomoći u smanjenju temperature i ubrzanju izlučivanja toksina iz organizma. Čaj od đumbira se pravi guljenjem velikog komada korijena đumbira, rezanjem na kriške, a zatim se prelije vrelom vodom. Potopite 5 minuta, dodajte sok od limuna, med i uživajte.

4. Doza vitamina D

Prirodno, vitamin D se formira ispod kože kao odgovor na sunčeve zrake, ali nedostaje u zimskim mjesecima zbog nedostatka sunca. Vitamin D igra važnu ulogu u pravilnom funkcionisanju imunog sistema, a niski nivoi su takođe povezani sa stanjem raspoloženja kao što su depresija i sezonski afektivni poremećaj. Postoje neke namirnice koje sadrže vitamin D. To su masna riba (losos, skuša, sardine), jaja i neke obogaćene žitarice.

5. Redovna fizička aktivnost

Tokom kratkih i hladnih zimskih dana, teško je da razmišljamo o redovnoj fizičkoj aktivnosti, ali vježbanje najbolje ojačava imuni sistem. Redovna fizička aktivnost je izuzetna prevencija jer je povezana sa privremenim povećanjem vrijednosti imunih ćelija koje se bore protiv bakterija. Ali pazite, ne pretjerujte sa treningom, jer prekomjerno vježbanje zapravo može smanjiti vašu snagu. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,