Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Roditeljstvo danas: Najveći su izazovi previsoki standardi, posramljivanje i krivnja

Preuzmite sliku

Osjećaj unutarnjeg i vanjskog pritiska, finansijska stabilnost i podrška u radnom životu identificirani su kao najveći univerzalni problemi roditelja, pokazali su rezultati prvog globalnog istraživanja koje je ispitivalo roditeljska iskustva širom svijeta.

Oni su predstavljeni su u sklopu iscrpnog izvještaja pod nazivom Indeks roditeljstva 2020, prvo izdanje, 2021., za kompaniju Nestlé. Istraživanje je proveo Kantar, vodeća svjetska firma za istraživanje tržišta i obuhvatilo je stavove više od 8000 majki i očeva u 16 zemalja s četiri kontinenta kako bi se identificirali univerzalni problemi s kojima se susreću roditelji.

Širom svijeta – slični problemi za roditelje

Prema rezultatima Indeksa roditeljstva, čak 22,6 posto roditelja navelo je osjećaj unutarnjeg i vanjskog pritiska kao najveći univerzalni problem koji je 2020. uticao na njihovu svakodnevicu.

Slijede finansijska stabilnost (za 16,7 posto njih) i potpora u radnom životu (15,6 posto), odnosno pristup čuvanju djece i zaštitama koje omogućavaju roditeljima rad od kuće ili prilagodljivo radno vrijeme.

Istraživanje je pokazalo da tri četvrtine roditelja na globalnoj razini ima klizno radno vrijeme što im olakšava skrb o djeci i zahvaljujući čemu osjećaju lakoću i manju opterećenost.

Prevelika očekivanja, posramljivanje od drugih…

Dio pritiska, identificiranog kao najveći problem roditelja, čine unutarnji faktori kao što su previsoki standardi koje sami sebi postavljaju te osjećaj nedovoljne spremnosti za roditeljsku ulogu, a što rezultira potrebom za više kompromisa nego što su očekivali. Međutim, vanjski pritisci nad kojima roditelji imaju malo kontrole daleko su jači i mogu imati iznimno negativan uticaj na dinamiku porodice.

  • To su neželjeni savjeti drugih, posramljivanje roditelja i uloga društvenih medija, usamljenost u hiperpovezanom svijetu (osjećaj usamljenosti i izolacije), roditeljska krivnja (osuđuju sebe i svoje roditeljske vještine) i šok roditeljstva (osjećaj nespremnosti za novu stvarnost).

    Ostali ključni rezultati:

    62 posto ispitanika slaže da su očevi aktivniji i više se bave brigom o djeci od prethodnih generacija, ali samo 49 % ih navodi da su odgovornosti za brigu o djeci ravnopravno podijeljene između majke i partnera.

    Neki roditelji (32 posto) smatraju da se čak i u hiperpovezanom svijetu gdje ih od prijatelja i porodice dijeli samo jedna poruka, s djetetom u naručju mogu osjećati duboko izoliranima i usamljenima.  

    25 posto ispitanika izjavilo da je doživjelo „baby blues“ (tugu nakon rođenja djeteta) ili postporođajnu depresiju.

    Gotovo trećina (31 posto) ispitanika izjavila je da se osjećala nespremno za novu roditeljsku ulogu.

    Preferirani izvori roditelja za savjete o zdravlju i dobrobiti su zdravstveni radnici (članovi obitelji – 62 % i partner -44 posto).

    Uticaj pandemije na roditeljstvo

    Pandemija bolesti COVID-19 imala je malen – ali prilično pozitivan – uticaj na to kako se majke i očevi osjećaju u pogledu svojeg roditeljskog iskustva. U svim anketiranim državama roditelji su izjavili da tokom pandemije osjećaju više međusobne podrške, uključujući povećanu društvenu povezanost i osjećaj pripadnosti. Roditelji su izjavili i da osjećaju manji društveni pritisak kako odgajati svoju djecu tokom pandemije COVID-19.

  • Indeks roditeljstva i faktori koji ga definišu

    Istraživanje je provedeno s ciljem da se bolje razumiju i podijele izazovne tačke roditeljstva danas te da se u budućnosti roditeljima pruži bolja podrška u odgoju sretnije i zdravije djece. Odražavajući stavove 8000 majki i očeva u 16 zemalja svijeta, Indeks je jedinstveni novi alat koji rangira države prema načinu na koji roditelji percipiraju ‘lakoću roditeljstva’ u svojoj državi, raščlanjujući 11 univerzalnih faktora koji utiču na tu percepciju.

    Težina roditeljskih faktora razlikuje se od države do države i ne postoji savršeno mjesto za sve one s ulogom roditelja. Iako su faktori univerzalni i prisutni u svakoj zemlji, ono u čemu se razlikuju jest to kako ih i koliko snažno roditelji doživljavaju u različitim državama. Vodeću poziciju među državama u kojima roditelji doživljavaju najveću lakoću i najpozitivnije roditeljsko iskustvo zauzela je Švedska, a slijede Čile i Njemačka u kojima se roditelji suočavaju s najmanje izazova u odgoju djece. (24sata.hr)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , , ,