Maldivi su san mnogih putnika – bijele pješčane plaže, tirkizno more i luksuzni resorti koji oduzimaju dah.

No, iza te slike luksuza krije se i druga strana priče, ona koju rijetko ko spominje.
Svjetski putnik Robert Dacešin istražio je pravu realnost Maldiva i otkrio kako je ova zemlja doživjela "turistički bum", kako su lokalci izgubili pristup svojim plažama i kako je moguće posjetiti Maldive bez da potrošite bogatstvo.
"Ovo što sada vidite je jedan tipičan resort na Maldivima, kakvih ima na stotine u ovoj zemlji, i koji izgleda kao iz snova, zar ne? Savršena plaža, savršeno more, a tek smještaj u kojem odsjedate. Dolazak ovdje za mnoge ljude predstavlja ispunjenje sna, pa tako nije ni čudno da veliki broj svjetskih glumaca, pjevača ili influensera sve više dolazi na Maldive i odsjedaju u mjestima poput ovih.Ali, iza ovih objekata krije se jedna tajna i nešto što oni ne žele da vi znate, što će, vjerujem, potpuno promijeniti vašu percepciju o ovoj zemlji", kazao je Dacešin.
U svom videu, Dacešin donosi zanimljive činjenice o razvoju turizma na Maldivima, od prvih resorta 70-ih godina do današnjih luksuznih hotela koji se bore protiv jeftinijih privatnih smještaja.
"1978. godine, vlada zemlje donosi veoma kontroverznu strategiju razvoja turizma, koja je uključivala strogu kontrolu broja resorta i propisivanje ekoloških standarda. Naime, tim dokumentom zabranjuju se dvije stvari: Stranci mogu dolaziti samo na ostrva na kojima ne žive lokalci i na neki način ne smiju se miješati s njima. Resorti su jedini tip smještaja gdje mogu odsjedati.
U narednih više od 50 godina na Maldivima će se otvoriti skoro 200 resorta, odnosno u prosjeku četiri svake godine, što će dovesti do toga da oko 20% zemlje bude privatno. Najveći bum desio se tokom 90-ih i 2000-ih godina, kada veliki broj stranih hotelskih lanaca dolazi ovdje i započinje s izgradnjom", navodi on.
Dalje, Dacešin objašnjava kako danas na Maldivima noćenje može koštati od 40 do 40.000 dolara.
"Da budem iskren, nemam ništa protiv luksuznih smještaja poput ovih, ali mislim da ćete, boraveći u njima, ostati uskraćeni za onaj pravi osjećaj Maldiva – koji su mnogo više od destinacije za medeni mjesec.
Na Maldivima možete pronaći smještaj po cijenama od 40 dolara po noći, a ne samo u luksuznim resortima koji koštaju desetine hiljada. Ključ je u tome da izbjegnete skupe hotele i umjesto toga boravite u guesthouse smještajima na manjim, naseljenim ostrvima poput Maafušija.
Na tim ostrvima možete iskusiti autentičnu maldivsku kulturu, uživati u lokalnoj hrani i istraživati plaže koje nisu pod kontrolom privatnih hotela. Na taj način ne samo da ćete uštedjeti, već ćete i vidjeti pravu stranu Maldiva, daleko od uštogljenih luksuznih kompleksa", navodi Dacešin.
Sam otok, kako navodi, ima dosta malih prodavnica, barova gdje možete kupiti lokalnu hranu, suvenire, puno muzike na sve strane. Ljudi su, kako kaže, mnogo prijatni, a ono što mu se najviše dopalo su lokalci – "nisu lažno nasmijani samo da bi vam uzeli novac, već su srdačni, dobri i dragi".
"Bez dileme, to čini da osjećaj koji imate na Maldivima bude baš onako savršen. Daleko od toga da je sve potpuno razvijeno – na dosta mjesta vidite hotele u izgradnji, objekte koji će tek za nekoliko godina ugledati svjetlo dana.
Ovo još uvijek nije potpuno komercijalno mjesto, ali mislim da je sada idealno vrijeme da se dođe ovdje – još je sve nekako skriveno, ušuškano i možete doživjeti pravu energiju ove zemlje", naveo je.