U ovoj zemlji većina žena nosi tradicionalnu odjeću, a javno pokazivanje naklonosti između partnera je gotovo nezamislivo. 

Dacešin podijelio nevjerovatno iskustvo: "U ovoj zemlji živi 90% muslimana, prostitucija je legalna"
Foto: Screenshot | YouTube

Bh. putopisac Robert Dacešin boravio je u Bangladešu, u zemlji u kojoj, kako navodi, ništa nije onako kako izgleda, barem na prvi pogled.

Bangladeš je zemlja u kojoj živi oko 175 miliona stanovnika, a od tog broja 90 posto stanovništa je muslimanske vjeroispovijesti. U ovoj zemlji većina žena nosi tradicionalnu odjeću, a javno pokazivanje naklonosti između partnera je gotovo nezamislivo. 

Porodične vrijednosti su glavni stub društva, a porodica i zajednica su praktično sve u životu. Međutim, gotovo oko dva stoljeća u ovoj zemlji je prostitucija legalna, te je više od polovine seksualnih radnika mlađe od 18 godina.

Prvi propisi kojima se prostitucija reguliše u regiji Istočne Azije doneseni su još davne 1800. godine, od strane Britanske Istočno Indijske kompanije. Tako je ovaj najstariji zanat u Bangladešu legalan već čitava dva stoljeća, a u neku ruku se stopio sa današnjim društvom. 

Transrodni muškarci koji šetaju ulicama svakodnevno traže novac, te su im ljudi prisiljeni isti dati, jer ako to ne učine oni su im spremni nauditi. 

Ovakve scene nisu ništa neobično, a najčešće se viđaju u dijelu Bangladeša imena Daulatdia. Ovo naselje je nastalo 1988. godine kada je vlada preselila radnike u sex industriji u ovo mjesto, a zanimljivo je da ovo mjesto ne postoji ni na jednoj mapi. 

U ovoj zoni živi oko 1.500 registrovanih sex radnica, zajedno sa njihovim porodicama. U ovom mjestu vlasnici prostorija u kojima porodice borave mogu biti samo žene, te su one glavne u poslovnom svijetu. 

Sve nove djevojke kada kroče u ovo područje moraju prvo proći kroz instrukcije žene koja se naziva "Madam", te nakon toga mogu postati samostalne i iznajmiti sebi prostore za boravak. 

Mnoge žene su postale ovisne i o drogama, neke su natjerane od strane muškaraca, a neke su to učinile svojom voljom. Kada bi se suprotstavile muževima, mnoge od njih su bile i fizički zlostavljane.

Tako su počele i krasti kako bi mogle kupovati drogu.

Na ovaj način su u konačnici žene bile prisiljene početi se baviti prostitucijom kako bi zaradile novac za sebe i porodicu. 

Mlade djevojke su prisiljene koristiti štetne supstance, koje se koriste za stoku, kako bi bile veće, a sve kako bi uvećale svoje tijelo. Takve tablete kupuju se u ilegalnim apotekama, a mogu izazvati velike posljedice, pa čak dovesti i do smrti.

Razlog jeste, kako se navodi, to što muškarci vole krupne žene, a to ih čini atraktivnijim na crnom tržištu.

Mnoge od njih nemaju novce da sebi priušte zdravstveno liječenje, te tako žive u jako lošim uslovima. Na brojnim ulicama se mogu pronaći vizit kartice na kojima se nalaze brojevi i imena, većinom muškaraca koji dogovaraju sastanke sa prostitutkama, te definišu cijenu usluga. 

Početna cijena iznosi oko 40 eura, dok je za "otmjene dame" potrebno izdvojiti oko 80 eura. Zanimljiva je i činjenica, da policija uzima 30 posto zarade od ovakvih usluga.

Mnogi od njih su izgubile živote od uzimanja lijekova, te im je sve bilo uništeno, od želudca do jetre. 

"Ne interesuje me što će me sve to ubiti, sve dok mogu zaraditi od toga", riječi su jedne od žena koja se bavi ovim poslom.

Bol i patnju kroz koje prolaze, žene pokušavaju sakriti i ne pokazati nikom, dok se trude da nahrane svoju djecu i prežive još jedan dan.