Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Pet važnih razgovora koje parovi trebaju voditi prije dolaska bebe

Preuzmite sliku

Veze se mogu činiti čvrstima kao kamen, ali ubacite bebu i vrlo je uobičajeno da stvari postanu napete. Psihologinja Rachel MacLynn smatra da parovi često bez puno razmišljanja odlučuju imati dijete, nesvjesni kako roditeljstvo može uticati na njihov odnos.

“Neznanje može biti blaženo. Sve knjige na ovom svijetu ne mogu vas pripremiti na roditeljstvo, a promjena između vas i partnera ponekad može biti najveće iznenađenje. Svaki par koji može otvoreno komunicirati o svojim osjećajima i brigama prije dolaska bebe će napredovati. Vjerovatno ćete oboje morati napraviti neke kompromise, tako da dogovor može biti ključan. Najbolja stvar koju možete učiniti za svoju vezu je da jedno drugome omogućite prostor za razgovor i da vas se čuje”, pojašnjava MacLynn za Independent.

Stoga, kako biste izbjegli dodatne rasprave, zbunjenost i ljutnju, postoje neki ključni razgovori koje biste trebali voditi s partnerom prije dolaska bebe, prenosi index.hr.

Kako ćemo preživjeti noć?

U ovom razgovoru važna su dva elementa – hranjenje, presvlačenje i smirivanje te uskraćivanje sna i što se može napraviti da se pomogne drugoj strani.

“Prvo što treba uzeti u obzir je da je odgovornost za hranjenje na majci, ako odluči dojiti. Tada treba razgovarati o tome kako je partner može podržati. Nema ništa loše da ga zamolite da ustane kako bi bio uz vas u tim trenucima”, napominje psihoterapeutkinja Liz Ritchie.

Partner može preuzeti odgovornost da uspava bebu, promijeni joj pelenu, pripremi bočicu (ako se koriste) ili jednostavno praviti društvo majci, tako da oba roditelja budu uključena u proces.

“Razgovor o ovoj temi je važan jer može osigurati da niti jedan roditelj ne osjeća da radi ili doprinosi više od drugog. Važno je da se krivnja izbaci iz jednadžbe za obje uključene strane. Osim toga, postoje i drugi načini pružanja podrške. To može biti pripremanje stvari na kraju dana ili odmah ujutro. Tako se pomaže majci, ali i povezuje s djetetom”, ističe Ritchie.

Koja su naša očekivanja od društvenog života i vremena za sebe?

Ne može se pobjeći od činjenice da dijete ostavlja manje vremena za hobije, druženje i vrijeme za sebe, ali o tome kako se slobodno vrijeme koristi vrijedi raspraviti. To uvelike ovisi o tome kakav ste društveni život imali prije.

“Važno je dopustiti jedno drugome i poticati jedno drugo da imate malo vremena za sebe i zadržite svoj individualni identitet. Nemojte se uspoređivati s drugim parovima – učinite ono što je ispravno za vašu vezu i vašu porodicu”, savjetuje MacLynn.

Jesmo li složni oko financija?

Djeca nose dodatne troškove i ključno je osigurati da je par složan po pitanju financija.

“Novac može biti vodeći uzrok svađa među parovima. Kada novorođenče stigne, emocije su uzburkane. Zato treba prije dolaska bebe posložiti pitanja toga kako će se novac trošiti, koje su vaše mogućnosti i kako će beba uticati na prihode i rashode”, tvrdi Ritchie.

Kako ćemo podijeliti kućanske poslove?

Briga o bebi je zahtjevna sama po sebi, a tu su i drugi kućanski poslovi, poput pranja rublja, steriliziranja bočica, pripreme hrane, usisavanja,…

Stručnjakinja za roditeljstvo Rachel Fitz kaže da smo “u vrijeme promjena i stresa skloni vratiti se tradicionalnim rodnim ulogama, gdje mama preuzima više poslova nego tata”.

“Ako želimo da to ne bude tako, idealno bi bilo razgovarati i planirati prije nego što nas stres pogodi. To je zapravo lako kad beba dolazi jer imate na raspolaganju devet mjeseci. Dogovorite vrijeme da sjednete i razgovarate. Zapišite sve čega se možete sjetiti. Neka svaka strana odredi koje poslove želi preuzeti na sebe. Shvatite roditeljstvo kao timski rad, tako će se i mama i tata osjećati uključenima, saslušanima i poštovanima”, kaže Fitz.

Možemo li poraditi na emocijama?

Roditeljstvo dolazi s puno promjena i novosti. Prema MacLynn, teret nevidljivog rada velika je stvar.

“Psihički teret često se svaljuje na osobu koja se nije odmah vratila na posao. Vrlo je lako stvoriti ljutnju. Stoga je važno da oba roditelja prepoznaju kada teret nije ravnomjerno podijeljen. Ako otvoreno razgovarate, to može pomoći”, zaključuje.  (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,