Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Najčešći uzroci tamne kože ispod pazuha

Preuzmite sliku

Tamna koža oko pazuha je uobičajena i može biti uzrokovana prekomjernom upotrebom antiperspiranta i brijanjem. Osim toga, trenje uzrokovano tijesnom odjećom, hiperpigmentacijom i nakupljanjem mrtvih ćelija kože može uticati na tamniju boju kože ispod pazuha. Ali promjenu boje kože mogu uzrokovati i neke ozbiljne bolesti poput Addisonove, prenosi Miss7zdrava.

Brijanje– ako su ti dlake tamnije od boje kože, brijanjem se odstranjuje gornji površinski sloj kože pa se bolje vide tamne folikule dlaka. Brijanje može uzrokovati i svrab, ako se ne koristi dovoljno oštra britvica. Ukratko, često brijanje uzrokuje nastanak tvrde i tamne kože zato jer ti postupci dovode do iritacije kože. Depilacija voskom je bolje rješenje jer čupa dlake iz korijena, iako je to bolan postupak za koji se nije lako odlučiti.

Dezodoransi i antiperspiranti – štite od neugodnih tjelesnih mirisa, ali sadrže hemikalije koje mogu biti štetne za kožu, uzrokujući da bude tamna. Korištenje blagih dezodoransa ili  prirodnih sredstava može zaštititi od neugodnih mirisa i tamnih mrlja ispod pazuha. Najbolji i najčešće korišteni prirodni dezodorans je nanošenje sode bikarbone na pazuhe. Time ćeš izbjeći izlaganje hemikalijama koje se nalaze u dezodoransima.

Nakupljanje odumrlih stanica kože – odumrle stanice nakupljaju se na površini kože po cijelom tijelu. Područje ispod pazuha nije iznimka. Akumulacija mrtvih stanica kože oko pazuha može biti još jedan razlog za tamniju boju kože na tom području. Piling pazuha je dobra rješenje protiv tog problema.

Hiperpigmentacija – je često i bezopasno stanje uslijed kojeg određena mjesta na koži izgledaju tamnije od okolne kože. To je posljedica viška melanina – pigmenta koji daje boju koži i uzrokuje njeno tamnjenje. Ako smatraš da je uzrok tamnije boje kože ispod pazuha hiperpigmentacija, najbolje je da potražiš savjet dermatologa.

Trenje uzrokovano uskom odjećom – ispod pazuha se se nalaze žlijezde što ih čini vrlo osjetljivim područjem pa trenje odjeće i kože može uzrokovati promjenu boje na tom području. Za vrijeme bavljenja sportom i za toplih dana bolje je nositi širu odjeću koja ne prianja direktno na kožu.

Acanthosis Nigricans (Crna akantoza) – je medicinski izraz za područja crne hiperpigmentacije kože. Obično se javlja u naborima vrata, pod pazuhom, na preponama, pupku. Češće su kod pretilih ili oboljelih od dijabetesa te kod hormonalnog disbalansa. Djeca kod koje se pojavi crna akantoza (Acanthosis nigricans) imaju veći rizik od razvoja dijabetesa tipa 2. Rijetko, crna akantoza može biti znak tumora unutarnjih organa. Savjetuj s liječnikom kako bi znala koje korake možeš poduzeti u liječenju ovog stanja. Uz odgovarajuće vodstvo, ova promjena boje može se kontrolisati.

Bakterijska infekcija – područje ispod pazuha savršeno je stanište za bakterije. Prekomjerno znojenje može uzrokovati zadržavanje bakterija u koži ispod pazuha. Bakterija Corynebacterium minutissimum uzrokuje pretjerano znojenje, a najmanje ozbiljan problem je tjelesni miris. Međutim, to također može uzrokovati kroničnu infekciju u dubljim slojevima kože koja se zove erythrasma. Ako je to uzrok, ljekar će propisati određenu kremu.

Pušačka melanoza – je hiperpigmentacija je uzrokovana pušenjem. Pazusi će biti tamnije boje sve dok osoba pušiti. Liječi se prestankom pušenja. Prestanak pušenja doprinijet će i cjelokupnom zdravlju organizma.

Melasma – je čest problem s kožom. Obično se vidi kao tamne mrlje na koži. Pojavljuje se uglavnom na onim dijelovima tijela koji su izloženi suncu. Žene imaju veću vjerojatnost da dobiju melazmu od muškaraca. To je uobičajeno i za vrijeme trudnoće jer hormoni u tom razdoblju izazivaju melazmu kod žena. Najčešći tretman je nanošenje zaštite od sunca na kožu u redovitim intervalima. Ako se čini da ne blijedi, posjeti ljekara i slijedi korake kako bi se oporavila od ovog problema s kožom.

Addisonova bolest – nastaje kada je funkcija nadbubrežne žlijezde narušena. Jedan od simptoma ove bolesti je pojava hiperpigmentacija. Ostali simptomi bolesti uključuju ekstremni umor, gubitak težine i smanjen apetit, nizak krvni pritisak (čak i nesvjesticu), žudnju za soli, nizak šećer u krvi (hipoglikemija), mučninu, proljev ili povraćanje, bol u trbuhu, bolove u mišićima ili zglobovima, razdražljivost, depresiju, gubitak dlačica ili seksualnu disfunkcija kod žena. Može uticati na ljude bilo koje dobi, iako je to najčešće u dobi od 30 do 50 godina. Također je češće u žena nego kod muškaraca. Ako primijetiš neke od ovih simptoma hitno se javi ljekaru. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: ,