Hadid, američka manekenka palestinskog porijekla, uklonjena je s reklame za tenisice za koje je bila zaštitno lice, nakon objave na zvaničnom X nalogu države Izrael.
Prošle sedmice, Adidas je Bellu Hadid, manekenku poznatu po svojim propalestinskim stavovima, izbacio iz reklamne kampanje za retro tenisice SL72, originalno dizajnirane za Olimpijske igre u Minhenu 1972.
Značajno je da Bliski istok i Sjeverna Afrika imaju udio od 39 posto u prometu Adidasa, a Hadidina kampanja za Adidas SL72 tenisice povučena je zbog reakcije lobističkih grupa i institucija koje podržavaju Izrael.
Prema web-portalu TMZ, Hadid, koja je palestinskog porijekla, sprema se da vodi pravnu bitku protiv kompanije i angažovala je pravni tim.
"I dalje se uspostavljaju veze s užasnom tragedijom koja se dogodila na Olimpijskim igrama u Minhenu zbog naše nedavne kampanje SL72. Ove veze nisu namjerne i izvinjavamo se za bilo kakvo uzrujavanje ili nevolju uzrokovanu zajednicama diljem svijeta. Napravili smo nenamjernu pogrešku", objavio je Adidas na Instagram nalogu.
Adidas, jedan od najvećih svjetskih brendova sportske odjeće, zapošljava 59.000 ljudi širom svijeta i prošle godine ostvario neto prihod od prodaje od 21,4 milijarde eura.
Evropa, Bliski istok i Afrika (EMEA) imaju 39 posto udjela u prihodima od prodaje kompanije do 2023. godine, Sjeverna Amerika 25 posto, Kina 15 posto, a azijsko-pacifički region i Latinska Amerika po 11 posto.
Adidasova neto prodaja u regionu EMEA smanjena je za četiri posto u 2023. u odnosu na prethodnu godinu i pala je na oko 8,9 milijardi dolara. Njemačka kompanija je 2023. završila s gubitkom od 63,4 miliona dolara.
Hadid, američka manekenka palestinskog porijekla, uklonjena je s reklame za tenisice za koje je bila zaštitno lice, nakon objave na zvaničnom X nalogu države Izrael.
U toj objavi, Hadid je optužena za antisemitizam uz tvrdnje da poziva na nasilje.
Portparol proizvođača sportske odjeće i opreme Adidas se izvinio, tvrdeći da je Hadidova pojava u reklami za tenisice korištene na Olimpijskim igrama u Minhenu 1972. izazvala "tugu i uznemirenost".
Tokom Olimpijskih igara u Minhenu 1972. godine, 11 izraelskih sportista držani su kao taoci i ubijeni.