Petak, 19. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Loša navika roditelja koja djecu čini depresivnom

Preuzmite sliku

Korištenje pametnih telefona danas je postala naša svakodnevnica, ali ljekari upozoravaju da prave posljedice ovog globalnog problema još uvijek ne shvatamo dovoljno ozbiljno.

Tako su nedavno kineski naučnici došli do nevjerovatnog otkrića koje direktno povezuje korištenje mobilnog telefona roditelja sa depresijom njihove djece, prenosi index.hr.

Roditelji koji ignorišu svoju djecu i većinu vremena provode na svojim pametnim telefonima umjesto da im poklanjaju pažnju možda izlažu djecu riziku od depresije, misle stručnjaci.

Kineski naučnici koji su proučavali 530 učenika starosti između 10 i 18 godina kako bi videli da li su bili žrtve roditeljskog ignorisanja zbog upotrebe telefona, došli su do nevjerovatnog otkrića.

Naime, djeca koja su imala roditelje opsjednute telefonom, pokazala su veće simptome depresije prilikom popunjavanja upitnika od onih čiji roditelji kod kuće nisu često koristili mobilni telefon.

„Roditeljsko ignorisanje je sve češći fenomen u kom roditelji koriste svoje mobilne telefone u interakcijama sa svojim djetetom, a u tom slučaju se djeca osećaju isključeno“, objašnjavaju naučnici u studiji koju je objavio“Journal“.

Šta pokazuju istraživanja?

Primjeri roditeljskog ignorisanja tako uključuju redovno provjeravanje telefona tokom obroka i mogućnost da uvijek vide ekran i ono što im stiže. Kineska studija je zamolila učenike da popune upitnik, rangirajući zatim njihovu percepciju roditeljske topline i odbacivanja, a djeca koja su učestvovala u istraživanju imala su od deset do 18 godina.

Upitnik je uključivao raznovrsna pitanja za procjenu navika korišćenja mobilnog telefona njihovih roditelja, a kada su ljekari procijenili ove podatke, otkrili su da što više vremena roditelji provode na svojim pametnim telefonima u blizini svoje djece, veća je vjerovatnoća da će djeca razviti depresiju ili neki drugi anksiozni poremećaj.

Djeca roditelja koji su bili „vezani za svoje telefone“ osjećala su se loše, odbačeno i dobijala su manje pažnje od svojih roditelja, za koje misle da su više zainteresovani za gledanje u ekrane nego u njih, tvrde stručnjaci.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , , , ,