Iako su salate sa sirovim povrćem najzdravije, povrće je jednako korisno i u toplim obrocima, pod uslovom da ga pravilno pripremimo.

Pravilna priprema povrća ključna je kako bi se sačuvali svi hranljivi sastojci. Evo savjeta kako najbolje tretirati povrće, a šta treba izbjegavati.
Kuhanje na pari
Kuhanje na pari je jedan od najboljih načina za očuvanje vitamina i minerala u povrću. Povrće poput brokolija, špinata, karfiola i mahunarki idealno je za ovu vrstu pripreme.
Također, blanširanje – brzo kuhanje u ključaloj vodi, a potom hlađenje u hladnoj vodi – čuva boje, teksturu i hranljive materije. Ovaj način pripreme je i idealan za povrće koje planirate zamrznuti.
Pečenje u rerni
Pečenje povrća na nižim temperaturama takođe je odličan način da sačuvate hranljive sastojke. Povrće poput mrkve, tikvica, paprika i batata pečeno u rerni s malo maslinovog ulja i začinima zadržava većinu svojih nutritivnih vrijednosti.
Dinstanje povrća
Kratko dinstanje povrća na maslinovom ulju dobro je za očuvanje vitamina topivih u mastima (A, D, E i K). Ova metoda je posebno pogodna za tikvice, papriku, špinat i gljive.
Kiseljenje povrća
Fermentacija povrća kao što su kiseli kupus i krastavci odličan je način za očuvanje nutrijenata, a uz to dodaje i probiotske vrijednosti.
Šta izbjegavati?
Dugo kuhanje povrća u vodi je najgori način pripreme, jer povrće gubi vitamine topive u vodi (vitamine C i B grupu). Ako već kuhate, koristite što manje vode.
Nakon kuhanja, prženje u dubokom ulju uništava većinu hranljivih sastojaka zbog visoke temperature, a povrće upija previše masti.
Također, guljenje kore povrća nije preporučljivo, jer kora sadrži mnogo vlakana i vitamina. Gulite je samo ako je to nužno.