Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Istraživanje: Koliko su se kućanskim poslovima u pandemiji bavili muškarci, a koliko žene?

Preuzmite sliku

Iako ih većina danas radi poslove s punim radnim vremenom, poznato je i da u većini slučajeva žene preuzimaju i nesrazmjerno više kućanskih obaveza (poput pranja, čišćenja, peglanja, brige o djeci i sl.) od svojih muških partnera.

To potvrđuju i mnoge studije napravljene u pandemiji a koje ukazuju na još jedan negativni trend boravka kod kuće i lockdowna: činjenicu da se u tom razdoblju dodatno uvećala nejednakost u podjeli rada između spolova.

Tako na primjer studija koju je u maju 2021. provelo britansko udruženje akademika Understanding Society pokazuje da su u razdoblju pandemije koronavirusa radeći kućanske i druge neplaćene poslove žene provele čak 40 posto više vremena nego muškarci; tačnije 15-ak sati, dok se ‘snažniji’ spol s tim bavio desetak sati sedmično, prenosi Metro.

Slični su rezultati otkriveni i u mjerenju vremena provedenom s djecom; s kojom su se žene u pandemiji bavile čak dvostruko više vremena nego muškarci; 20.5 sati u odnosu na samo 12 sati sedmično. Kad bi za poslove koje doma obavljaju žene bile adekvatno plaćene mogle bi, prema proračunu firme AirTasker, zaraditi oko 6.630 kn (oko 3.000 KM) mjesečno.

U ovim se anketama inače termin neplaćeni poslovi odnosi prvenstveno na kućanske poslove i na brigu o djeci, a budući da su u sve toliko uključene ne čudi da žene mnogo više osjećaju i stres; njih čak 38 posto ga osjeća često, odnosno gotovo stalno.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje