Četvrtak, 25. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Evo zašto bismo više vremena trebali provoditi u blizini vode

Preuzmite sliku

Od 16. vijeka, engleski doktori podržavali su ljekovitu moć vode za sve, od lošeg raspoloženja do toplotnog udara.

Neke od njihovih metoda, poput odmora na moru, bile su efikasne. Drugi, poput potapanja u hladno more – ne toliko. Međutim, generalno su imali pravu ideju: postoji veza između neposredne blizine vodenog tijela i boljeg mentalnog i ukupnog zdravlja. Osim prekrasnog krajolika, blizina vode ima i brojne prednosti.

Morska voda pomaže kod problema s kožom

Morska voda je prepuna minerala za zarastanje kože: magnezijuma, natrijuma, kalcijuma i sulfata. Učinkovito se bore protiv različitih stanja kože, poput dermatitisa, psorijaze i slično. Sol je prirodni piling, uklanja mrtve stanice kože i čini vašu kožu mekšom nego ikad. Nije ni čudo što je morska voda dom mnogim izvorima proizvoda protiv starenja, piše Bright Side.

  • Plivanje snižava krvni pritisak i otkucaje srca

    Kada plivamo, naša krv se kreće iz naših udova i perifernih organa i približava našem srcu zbog vodoravnog položaja. Ovaj efekt dugotrajno poboljšava našu ukupnu cirkulaciju krvi. Također usporava rad srca i smanjuje krvni pritisak. Zapravo, u vodi nam se puls smanjuje za 5-6 otkucaja u minuti u odnosu na kopneni trening poput trčanja, prenosi Tuzlanski.ba.

    Zvuk vode pomaže nam da bolje spavamo

    Spavamo mirnije oko vode zbog dvije stvari: valova i zraka. Naš mozak tumačenje zapljuskivanja valova tumači kao neprijeteći zvuk, smirujući nas u vrlo opušteno stanje, za razliku od glasnih oštrih zvukova poput sirena ili vriske. Također može pojačati proizvodnju serotonina i dopamina, naših hormona koji se osjećaju dobro. S druge strane, zrak je nabijen negativnim ionima koji pomažu vašem tijelu da apsorbira kisik i regulira obrasce spavanja.

    Voda i morski zrak jačaju imunološki sistem

    Plivanje otvorenom vodom ne samo da je vrhunski način za povećanje snage i izdržljivosti, već može ojačati i imunološki sistem. Morski zrak ojačava vašu prirodnu odbranu, a jod u okeanskom spreju pomaže u regulaciji štitnjače odgovorne za metabolizam, razvoj tijela i rast.

  • More ublažava stres

    Snaga mora za ublažavanje stresa je legendarna. Svjež zrak, zvuk valova, puki pogled na vodu ili kombinacija sve tri uzrokuje da se nivo stresa smanji. U nekim slučajevima plivanje na otvorenoj vodi može dovesti do trenutnog poboljšanja raspoloženja, pa čak i pomoći kod ozbiljnih mentalnih problema, poput depresije.

    Plivanje svima stvara priliku za vježbanje

    Provođenje vremena u „plavom okruženju“ po definiciji promovira fizičku aktivnost, smanjujući rizik od dijabetesa i drugih stanja povezanih s gojaznošću. Također su vrlo pristupačni. Starije osobe, trudnice, ljudi s artritisom i oni koji se oporavljaju od povrede mogu imati koristi od nje. Voda smanjuje stres na zglobove, kosti i mišiće, pa je malo vjerovatno da ćete se povrijediti. Bez obzira na vaš stil, plivanje zauzima sve mišiće u tijelu, od podlaktice do stopala. I za razliku od vježbi na kopnu, ne trebate dodavati utege, jer otpor vode uvijek pritiska vaše tijelo, pomažući vam u izgradnji mišićne snage.

    Ublažava bolne mišiće i zglobove

    Slana morska voda efikasno ublažava bolove, zahvaljujući magnezijumu koji pomaže našem tijelu da održava normalne funkcije mišića i živaca. Voda iz Mrtvog mora čak se pokazala korisnom protiv artritisa. Plivanje u okeanu također smanjuje bol i ukočenost kod artritisa, jer voda smanjuje gravitacijski pritisak koji sužava zglob i pruža podršku od 360 stepeni bolnim udovima. (Tuzlanski.ba)

    Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

    Ključne riječi: , ,